trafikisaretleri.gen.tr https://www.trafikisaretleri.gen.tr Trafik İşaretleri, Trafik Levhaları ve Anlamları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, trafikisaretleri.gen.tr Fri, 30 Oct 2015 00:00:00 +0000 Sat, 25 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Jandarma İşareti Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/jandarma-isareti-levhasi.html Wed, 17 Oct 2018 12:27:42 +0000 Jandarma işareti levhası, Trafik bilgi işaretlerinden birisi olan jandarma işareti levhası yol üzerinde acil durumlarda yardım almak için veya yolda herhangi bir tehdit ve saldırı durumunda bu işareti gördüğümüz yerde Jandarma işareti levhası, Trafik bilgi işaretlerinden birisi olan jandarma işareti levhası yol üzerinde acil durumlarda yardım almak için veya yolda herhangi bir tehdit ve saldırı durumunda bu işareti gördüğümüz yerde genel kolluk kuvvetlerinden birisi olan jandarmanın olduğunu anlatmak için kullanılan bir işarettir.

Jandarma İşareti Levhası

Jandarma işareti mavi dikdörtgen levhanın içinde kırmızı üçgen bulunmaktadır. ]]>
Refuj Ortası Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/refuj-ortasi-yon-levhasi.html Thu, 18 Oct 2018 00:36:28 +0000 Refüj ortası yön levhası, trafik bilgi işaretlerinden biridir. Trafik bilgi işaretleri yolda olan sürücülere yol ve çevresi hakkında bilgilendirmek yolculuk sırasında gerekli konularda yardımcı olac
Refüj ortası yön levhası, trafik bilgi işaretlerinden biridir. Trafik bilgi işaretleri yolda olan sürücülere yol ve çevresi hakkında bilgilendirmek yolculuk sırasında gerekli konularda yardımcı olacak trafik levhalarına verilen addır. Refüj ortası yön levhası da bu görevleri yapmaktadır. Refuj Ortası Yön LevhasıGenellikle ekspres, otoyollarda kullanılan bu levha, çok şeritli yollarda ayrılmalarda, ayrım yönünde uyarılar verir. Otoyoldan çıkacak sürücüler bu mesajlara uyarak, çıkacakları yönde şeritlerini değiştirirler.]]>
Kavşak İçi Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/kavsak-ici-yon-levhasi.html Thu, 18 Oct 2018 16:18:56 +0000 Kavşak İçi Yön Levhası, bir tarafı dışa dönük kesilmiş, üzerinde bir yerin ve rakamsal bir değerin bulunduğu dikdörtgen şeklinde levhadır. Bu tür levhalar, içerisinde üst kısımda yazılı bulunan hastaneye, turis Kavşak İçi Yön Levhası, bir tarafı dışa dönük kesilmiş, üzerinde bir yerin ve rakamsal bir değerin bulunduğu dikdörtgen şeklinde levhadır. Bu tür levhalar, içerisinde üst kısımda yazılı bulunan hastaneye, turistik yere v.s. alt kısımda belirtilen mesafe kadar yaklaşıldığını gösterir. Kavşak İçi Yön Levhası

Kavşak içi yön levhaları, kavşağa girilmeden önceki kavşak öncesi yön levhalarının devamı niteliğindeki levhalardır. 

]]>
U Dönüşü Yapılmaz Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/u-donusu-yapilmaz-levhasi.html Fri, 19 Oct 2018 14:50:27 +0000 U dönüşü yapılmaz levhası, trafikte her ne şekilde olursa olsun, bulunulan yolda geri dönme manevrasının yasaklandığını belirten trafik levhasıdır. Trafikte seyreden sürücülerin bu levhayı gördüğü zaman, bu U dönüşü yapılmaz levhası, trafikte her ne şekilde olursa olsun, bulunulan yolda geri dönme manevrasının yasaklandığını belirten trafik levhasıdır. Trafikte seyreden sürücülerin bu levhayı gördüğü zaman, bulundukları yolda U dönüş yani geri dönüş yapması kurallar gereği yasaktır.

Sürücüler yasa gereği trafik tanzim işaretlerine uymak zorundadır. Bunlara uyulmaması trafikte seyreden diğer kişilerinde riske girmesine neden olur. Trafik güvenliği ve düzeni açısından buna riayet edilmelidir. Trafik levhaları il ve ilçe trafik komisyonları tarafından uygun görülen yerlere yerleştirilir. Bunun aksine yerlere trafik levhası konulamaz. U dönüşü yapılmaz levhası, sürücülerin geri dönüş yapması halinde diğer sürücülerin riske gireceği yerlere konur. Bunun dışına çıkarak trafikte aniden U dönüşü yapılması trafik düzenini bozduğu gibi, trafik güvenliğini riske atar.

U Dönüşü Yapılmaz Levhası

U dönüşü yapılmaz levhası trafikte U dönüşünün yasak olduğunu belirtir. Bu levha U dönüşünün uygunsuz olduğu kavşaklarda kullanılmaktadır. Buna uymamak trafikte asli kusur olarak kabul edilir. Bu levha Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen boyutlarda ve şekilde olur. Kalınlığı 2 mm galvaniz saçtan olup, omega direğe bağlanacak şekilde delikler açılıdır. Uzun yıllar hava koşullarına dayanacak şekilde yüksek performans reflektif (Tip 3/4) şekilde üretilirler. Renklerini de uzun zaman aynı özellikte korur. Kazaların azaltılmasına, gece ve gündüz yol güvenliğinin kolay sağlanmasına destek olur. Trafik levhaları sürücülere ve yayalara kuralları simgelerle anlatan işaretlerdir. Bu nedenle herkesin bu levhaları öğrenmesi ve uyması gerekmektedir.

]]>
Trafik İşaretleri https://www.trafikisaretleri.gen.tr/trafik-isaretleri.html Fri, 19 Oct 2018 18:35:31 +0000 Trafik İşaretleri, Trafikte araç kullanıyorsanız veya yaya iseniz trafik kurallarına uymanız çok önemlidir. Trafik işaretleri ve kuralları yalnızca sizin hayatınızı değil aynı zamanda sevdiklerinizin hatta hiç tanımad Trafik İşaretleri, Trafikte araç kullanıyorsanız veya yaya iseniz trafik kurallarına uymanız çok önemlidir. Trafik işaretleri ve kuralları yalnızca sizin hayatınızı değil aynı zamanda sevdiklerinizin hatta hiç tanımadığınız insanların dahi hayatını kurtarır. Trafiğe çıkıldığında trafikteki insan ve araçların hareketliliğinden yola çıkarak bir takım kuralların olması gerekliliği şüphe götürmez. Kurallar olmaksızın yüzlerce aracın bir anda hareket etmesi esnasında aksaklıklar ve kazaların olmaması imkansızdır. Yaşamın her alanında bazı kuralların gerekliliği trafikte de kesinlikle düzenleyici olacaktır. Eğer büyük bir şehirde vakit geçirdiyseniz trafikler deki yoğunluğun ve bu yoğunluğun doğuracağı olası riskleri hepiniz görmüşsünüzdür. Bu kadar yoğun trafikte trafik kuralları olmadığını düşünsenize!  Her araç sürücüsü kendine göre hareket etseydi, şeritler olmasaydı her sürücü kendi istediği yönde gitseydi sizce neler olurdu

Sürücüler ve yayalar birbirlerine karşı nasıl hareket edeceğini, belli yerlerde nasıl davranabileceğini tahmin edebilmek isterler. Acaba bu yolda dönüş yapılabilir mi Araç sollanabilir mi Durulabilir mi Araç sağa mı dönecek Araç neden yavaşladı... Ülkemizdeki trafik kazası rakamlarını düşündüğünüzde üzücü bir sonuçla karşılaşmaktayız. Her gün yaklaşık olarak altı yüz kaza meydana gelmektedir. Yaşanan bu trafik kazaların her gün ortalama yirmi kişi hayatını kaybediyor.Trafik kazalarının nedenleri ve sorumluları kim Trafik kazalarındaki en büyük sorumlular insanlardır. % 94'lük  bir oranla sürücü, yolcu ve yayalar trafik kazalarının en büyük sorumlularıdır. İnsan faktöründen sonra ise %5'lik bir oranla araçtan kaynaklanan sebepler trafik kazasına neden olmaktadır. Son %1'lik oran da yollardaki bozukluklar kaynaklıdır.

Sizce yaşanan bunca trafik kazasını önlemek mümkün müdür Bunun cevabını kendimiz de bulabiliriz aslında... Evet bu mümkündür. Gereken kurallar konulursa, ki trafik kuralları konulmuş zaten, bu kurallara uyulup uyulmadığı denetim altında tutulduğunda ve gerektiğinde trafik cezaları ile gerekli önlemler alınırsa bu sayı biraz daha azalacaktır. Bununla birlikte yolların ve trafik işaretlerinin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

Trafik İşaretleri

Peki denetim ve  önlemlerden sonra başka eksikler yok mu Var..  Eğitim! İnsanların bu konuda gerektiği kadar eğitimli olmaları gerekmektedir. Alkollü olarak araç kullanmaya ya da aşırı hız yapmaya bazen cezalarda da engel olamamaktadır. Sürücü ve yayaların yeterince eğitimli olmaları da kazaların büyük ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

Trafik işaretleri, bizim için önemli olan bu tür soruları doğru cevaplamamızı sağlar. Sarı ışık yanması, tüm araçlar duracağı, sağa sinyal veren aracın birazdan yavaşlayacağı, bir köprüyle karşılaşılacağı, ilerideki yol ayrımından  döneceği gibi..

Trafik işaretler sayesinde trafik ortamındaki belirsizlikten büyük ölçüde kurtulur, tehlikeli doğurabilecek durumlar için önceden önlem alabiliriz. Trafik işaretlerine uyulmaması  sürücü ve yayaların riskli durumlar için önlem almasını zorlaştırabilir. İşaretler, trafik ortamında bulunan sürücü, yaya ve yolcuların ortak dilidir. Bu yüzden trafik işaretlerini ve levhaları yerinde kullanmak trafik güvenliği açısından çok önemlidir. 

]]>
Duraklamak Ve Park Etmek Yasaktır https://www.trafikisaretleri.gen.tr/duraklamak-ve-park-etmek-yasaktir.html Sat, 20 Oct 2018 07:36:06 +0000 Duraklamak Ve Park Etmek Yasaktır, Duraklamak ve park etmek yasaktır, trafikte kara yolları tarafından ve emniyet genel müdürlüğü tarafından trafiğin aksamasının önlenmesi ve oluşabilmesi yüksek kaza bölgelerinde kullanılan Duraklamak Ve Park Etmek Yasaktır, Duraklamak ve park etmek yasaktır, trafikte kara yolları tarafından ve emniyet genel müdürlüğü tarafından trafiğin aksamasının önlenmesi ve oluşabilmesi yüksek kaza bölgelerinde kullanılan trafik levhasıdır. Belirtmek gerekirse trafikte bulunan levhalar ve trafik ışıkları hiç biri boş yere değildir. Genel olarak kullanılan trafik levhaları oluşabilecek kazaların oransal olarak hesaplaması yapılarak bu oranların en az seviye çekilmesi amaçlanır. Bundan dolayı, trafik levhaları genel olarak ikaz ve şoförlere yardımcı olmak için bilgilendirici nitelikte olan levhalardır. Duraklamak ve park etmek yasaktır levhası ise hem uyarı hemde bilgilendirici nitelikte olan levha türüdür. 

Trafikte kullanılan levhalar genel olarak kaza riskini azalttığı için hiç bir şekilde mazeretsiz olarak tüm levhalara ve ışıklara uyulmalıdır. Aksi takdirde bedelini çok ağır bir şekilde ödenmektedir. Üzülerek belirtmek gerekirse ülkemizde toplum olarak trafik levhaları ve trafik ışıklarına pek uyulmadığı göz ardı edildiği görünmektedir. Her yıl binlerce vatandaşlarımız trafik kazaları sonucu hayatlarını kaybetmektedirler. Yapılan bu kazaların ana sebeplerine inildiğinde trafik ışıkları ve trafik levhalarına uyulmadığından kaynaklı ve dikkat eksikliğine bağlı olarak kazalar gerçekleşmektedir. Bundan dolayı, mümkün olduğunca trafik kurallarına uymalı ve trafik levhaların belirtmiş olduğu ikazları ve bilgileri dikkate almalı her daim dikkatli olunmalıdır. 

Duraklamak Ve Park Etmek Yasaktır
Duraklamak ve park etmek trafik levhasıda kaza risklerini azaltan ve trafik akışını sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kullanılır. Duraklamak ve park etmek yasaktır levhası sembolik yapısı incelendiğinde dairesel olan levhalar arasındadır. Dairesel şeklinde ve kırmızı çerçeve içinde kullanılan yasaktır sembolü olan çarpı işareti ile trafikte gidiş yönünün sağ kısımında yolun kenarında kullanılan ve genel olarak şehir içlerinde ve dar olan caddelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Her trafik levhasının şoförler için çok önemli olduğu gibi duraklamak ve park etmek yasaktır levhasının da bir çok önemli yanları mevcuttur. Bundan dolayı duraklamak ve park etmek yasaktır, levhasının şoförler için önemini ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Şoförler İçin Önemi Ve Dikkat Etmesi Gereken Hususlar, Duraklamak ve park etmek yasaktır her trafik levhasında olduğu gibi bir çok önemi ve böyle bir levha ile karşılaşıldığında dikkat edilmesi gereken hususlarını maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Duraklamak ve park etmek yasaktır levhası şoförler için ilk olarak belirtmek istediği vurgu levhanın bulunduğu yolun kenarına araçlarınızı park etmek veya aracın içinde şoför dahi bulunsa aynı şekilde kesinlikle duraklama yapılmamalı ve trafiğin akışını aksatmamanızı uyarmaktadır. 
 • Duraklamak ve park etmek yasaktır bir diğer şoförler için önemi ise genel olarak uyarıyı dikkate alınması ile birlikte trafik sağlıklı bir şekilde akışı sağlanmakta olup aynı zamanda trafiğin kitlenmemesi gibi durumun önünü almaktadır. Sizde bilirsiniz ki insanın başına neler geleceği bilinmez bu şekilde dar olan sokak ve caddelerde acil durumda trafiğin akışı sağlandığından hayat kurtarıcı nitelikte katkısı olmaktadır. Bundan dolayı böyle bir levha ile karşılaştığınızda kesinlikle uyarıyı dikkate alın. Aksi takdirde maddi ve manevi olarak büyük bir zarar neden olabilirsiniz. 
 • Duraklamak ve park etmek yasaktır levhası bir diğer önemi ise bu levhalar ile karşılaştığınızda aracınızı duraklatacağınız kısımda trafik olarak uygulamaların sağlandığını bilmeniz gerekmektedir. Uymadığınız takdirde trafik cezasına maruz kalacağınızı da bilmelisiniz.
]]>
Bisiklet Giremez Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/bisiklet-giremez-levhasi.html Sat, 20 Oct 2018 22:41:30 +0000 Bisiklet giremez levhası, trafik tanzim işaretlerinden biridir. Trafik tanzim işareti sürücüleri ve yayaları uyaran mecburiyet, yasaklama ve kısıtlamaları bildiren trafik levhalarıdır. Bisiklet giremez levhası anlamı bis Bisiklet giremez levhası, trafik tanzim işaretlerinden biridir. Trafik tanzim işareti sürücüleri ve yayaları uyaran mecburiyet, yasaklama ve kısıtlamaları bildiren trafik levhalarıdır. Bisiklet giremez levhası anlamı bisiklet kullananların giremeyecegi cadde yada sokağın başında bulunan bisiklet kullanımı yasak yerleri belirtmek için kullanılan trafik tanzim levhasıdır. Yuvarlak kırmızı levhanın içinde siyah bisiklet resmi ve onun üstünde çapraz kırmızı çizgi bulunur. 

Bisiklet Giremez Levhası

Bisiklet giremez levhası genelde araç trafiğine kapalı sadece yayalara açık olan yerlerde, bazı park alanlarında yada araç trafiğinin çok akıcı olan çevre yolu, otoyol gibi yerlerde kullanılır. ]]>
Kavşak Öncesi Şerit Seçimi Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/kavsak-oncesi-serit-secimi-levhasi.html Sun, 21 Oct 2018 04:51:58 +0000 Kavşak öncesi şerit seçimi levhası, trafiğe düzen getiren kurallardan birini göstermektedir. Konu ile alakalı yorumdan önce trafik konusunda kısaca bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Trafik: Yayaların, hayvanların ve otomobil Kavşak öncesi şerit seçimi levhası, trafiğe düzen getiren kurallardan birini göstermektedir. Konu ile alakalı yorumdan önce trafik konusunda kısaca bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Trafik: Yayaların, hayvanların ve otomobillerin yolu üstünde hal ve hareketlerine  verilen isimdir.
Trafik haber işaretleri, şoför ve yayalara yol ve yöntemin uzak olmayan etrafında yer alan yerleşim yerleri ve hizmet birimleri ile ilgili veriler vermektedir. Trafik tabelaları, şoför ve yayalara uymaları gerekli olan kaideleri simgelerle anlatır. Yeterlidir sayıda kullanılması gerekiyor. Basit görünür biçimde yerleştirilmesi, tercih olarak ise omega doğrudan kullanılması öneri edilmektedir. Trafik kazalarında, ilçenin ortaya geldiği yerde yeterlidir ve gerçek trafik levhasının olup olmadığının da araştırma konusu olduğuna İlgi etmek gereklidir. Trafik işaretlerinin anlamlarını bilmek ve yapmak şoför ve yayaları kazalardan korumaktadır. 

Kavşak Öncesi Çizgi Seçimi İşareti: Çok fazla şeritli trafikte kavşak yaklaşımlarında gidilecek yere yönelik uyumlu şeride girilmesini belirtir.  
  
Kavşak Öncesi Çizgi Seçimi Levhası: Karayolları Müdürlüğü tarafından tanımlanan şekil ve boyutlardadır. 2 mm ölçüsünde galvanizden yapılma sac levhadan üretilmiştir. Omega biçimli direğe uyumlu genel olarak delikleri açılmıştır.
 Kavşak Öncesi Şerit Seçimi Levhası 
Kavşak Öncesi Çizgi Seçimi Levhası:  " Alışıldık Performans Reflektif "  kullanılmasıyla üretilir. Normalde performans reflektif  ( Tip - bir )  uzunca seneler zahmetli havada meydana gelen şartlarına dayanır ve renklerini kaybetmez. UV ışınlarına mukavemetlidir. Reflektif özelliği yardımıyla karanlıkta basit fark edilir. Trafik kazalarını azaltır. Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına destekçi olabilir. Kavşak noktalarında,  kavşağı meydana getiren kollardan ayrı ayrı yaklaşıldığı zaman, kavşaktaki geometrik ya da fiziksel değişikliğin başladığı çizgiler ile çevrilmiş alana denir. Taşıt: Karayolunda birey, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlara  taşıt denir. Bunlar arasında; 
Makine gücü kullanılarak hareket ettirilenlere motorlu taşıt
İnsan ve hayvan gücü yardımıyla hareket ettirilenlere motorsuz taşıt  
Ayrıca; 
Bir getiri sağlamak maksadı olmadan kullanılan taşıtlara hususi taşıt,  
Bir getiri sağlayabilme amacıyla kullanılan araçlara  ticari taşıt
Resmi müesseselerle ilgili araçlara resmi taşıt,  
Resmi hem de ticaret gibi amaçla kullanılan araçlara da  resmi ticari taşıt  ismi verilir.
]]>
Çadırlı Ve Karavanlı Kamp Yeri Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/cadirli-ve-karavanli-kamp-yeri-levhasi.html Sun, 21 Oct 2018 16:15:11 +0000 Çadırlı ve Karavanlı Kamp Yeri Levhası, uzunlamasına dikdörtgen bir zemin üzerindeki beyaz zemin içerisine üst kısımda çadır, alt kısımda ise karavan resminin yer aldığı bir levhadır. Bu levha, yolun kenarında kar Çadırlı ve Karavanlı Kamp Yeri Levhası, uzunlamasına dikdörtgen bir zemin üzerindeki beyaz zemin içerisine üst kısımda çadır, alt kısımda ise karavan resminin yer aldığı bir levhadır. Bu levha, yolun kenarında karavanlar durulup kamp yapılabilmesi mümkün olan kamp yerinin mevcut olduğunu gösterir.

Çadırlı Ve Karavanlı Kamp Yeri Levhası

Çadırlı ve karavanlı kamp yeri levhasının bulunduğu yerler uzun yolculuklarda dinlenme yeri olarak da değerlendirilebilmektedir.]]>
Tek Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/tek-yon-levhasi.html Sun, 21 Oct 2018 19:59:21 +0000 Tek Yön Levhası, mavi bir zemin üzerinde ok yönünde gösterilen ve üzerinde "TEK YÖN" yazılı olan yön levhasıdır. Bu levha, yolda ok yönünde tek yönlü gidilebileceğini ve okun gösterdiği yönde yolun tek yönlü old Tek Yön Levhası, mavi bir zemin üzerinde ok yönünde gösterilen ve üzerinde "TEK YÖN" yazılı olan yön levhasıdır. Bu levha, yolda ok yönünde tek yönlü gidilebileceğini ve okun gösterdiği yönde yolun tek yönlü olduğunu gösterir. Bu levhanın görüldüğü yolda çift yönlü gidiş geliş yapmak yasak ve tehlikelidir.

Tek Yön Levhası

Gösterilen uyarıya riayet edilmemesi durumunda yolun tek yön kısmını kullanan araçlarla karşı karşıya gelinebileceğinden kazalara sebebiyet vermesi de olası görülmektedir.]]>
Bölünmüş Yol Öncesi Yol Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/bolunmus-yol-oncesi-yol-levhasi.html Mon, 22 Oct 2018 07:44:48 +0000 Bölünmüş Yol Öncesi Yol Levhası, Bölünmüş yol öncesi yol levhası, genel olarak trafikte seyir halinde iken şoförleri uyarmak mahiyetinde olan trafik levhası türündedir. Trafikte olası bir kazayı önlemek ve trafik akışın Bölünmüş Yol Öncesi Yol Levhası, Bölünmüş yol öncesi yol levhası, genel olarak trafikte seyir halinde iken şoförleri uyarmak mahiyetinde olan trafik levhası türündedir. Trafikte olası bir kazayı önlemek ve trafik akışını aksatmamak için bir çok trafik ışıkları ve trafik levhaları mevcuttur. Kara yolları tarafından oluşabilecek kazaların risk olarak hesaplaması yapılarak tehlike arz eden bölgelerde genel olarak ikaz ve bilgilendirme amacıyla trafik levhaları konulmaktadır. Trafikte seyir halinde iken gidiş yönünün sağ kısımında yer alan levhaların genel olarak ana mantığı trafikte can ve mal varlığını korumak amaçlı düzenlenen operasyonlardır. Bundan dolayı, bizlere düşen görev trafikte seyir halinde iken birey olarak üstümüze düşen görev trafik kurallarına uymalı ve uyarıcı nitelikli olan trafik levhalarını göz ardı etmemektir. Aksi takdirde bedel olarak canımızı ve malımızı verebiliriz. Ülkemizde toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarına ve kara yolları tarafından levhalar aracılığıyla belirlenen ikazlara pek uymadığımız görülmektedir. Son yıllarda özellikle artan trafik kazaları sonucu binlerce kişi hayatlarını kaybetmektedir. Ve bu kazaların oluşum olarak incelendiğinde trafik kazalarına uyulmadığı ve belirlenen ikazlara uyulmadığı görülmektedir. Bundan dolayı, trafikte her daim dikkatli olmalı ve trafik levhaları ikazlarına uymalıyız. Bölünmüş yol öncesi yol levhası da trafikte uyarıcı ve bilgilendirici niteliklerde olan levha türlerindendir. 

Bölünmüş Yol Öncesi Yol Levhası
Genel olarak, ikaz içerikli levhalarda kırmızı renk kullanılmaktadır. Mavi renkli olan levhalar ise bilgilendirici nitelikte olan levhalardır. Fakat bölünmüş yol öncesi yol levhası ise hem kırmızı renk hemde mavi renk içeren levhalardandır. Sembolik olarak ele alındığında mavi çerçeve içerinde dörtgen şeklinde olan bölünmüş yol öncesi yol levhası ilk olarak şoförlere ileride yolun bölünmüş olacağına ve sizin sağ kısımda devam etmeniz gerektiğini belirtmektedir. Çatal şeklinde olan sembolde yasak olan yol kırmızı önlem içerisinde gösteren sembol şeklinde olan levhadır. Bizde sizler için bölünmüş yol öncesi yol levhasının şoförler için önemini ve dikkat etmesi gereken hususları ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Bölünmüş Yol Öncesi Yol Levhası Şoförler İçin Önemi; Bölünmüş yol öncesi yol levhası, genel olarak hem uyarıcı hemde bilgilendirici trafik levhalarındandır. Fakat unutulmamalıdır ki hiç bir levha boş yere değil ve tüm levhaların genel olarak şoförler için yolculuk esnasında yardımcı olmak için kullanılan levhalardır. Bundan dolayı, şoförler için bu levhalarda uyması gereken kuralları ve dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Bölünmüş yol öncesi yol levhasında ilk olarak şoförlerin dikkat etmesi gereken husus yolun ileride ikiye ayrılacağı ve sizin belirlenen yoldan gitmeniz gerektiği kesinlikle diğer yola girmemeniz gerektiğini belirtmektedir. Bundan dolayı Şoförlerin çok dikkatli olması gerekmektedir.
 • Bölünmüş yol öncesi yol levhasında diğer bir önemi ise uzun yolculuk esnasında ister istemez dikkat dağılabilmektedir. Ve trafikte levhalar ile birlikte dikkatinizi toparlayabilirsiniz. Bundan dolayı bölünmüş yol öncesi yol levhasında ise ileride karşılaşacağınız durumu öncesinden belirterek yavaşlamanız gerektiğini ve çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Böyle bir levha ile karşılaştığınızda mutlaka hızlı iseniz hızını düşürmeli ve sizin için belirlen yoldan devam etmeniz gerektiğini belirtmektedir.
]]>
Motorlu Taşıt Yolu Sonu Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/motorlu-tasit-yolu-sonu-levhasi.html Mon, 22 Oct 2018 16:30:23 +0000 Motorlu Taşıt  Yolu Sonu Levhası, Trafik kurallarının bir otoyolla aynı  olduğunu yolun sona erdiğini bildiriyor. Bisiklet girişinin diğer tırafik tehlikelerine sebep olacağını veya motorlu taşıt tırafiği açısı Motorlu Taşıt  Yolu Sonu Levhası, Trafik kurallarının bir otoyolla aynı  olduğunu yolun sona erdiğini bildiriyor. Bisiklet girişinin diğer tırafik tehlikelerine sebep olacağını veya motorlu taşıt tırafiği açısından mecburi yaya yolunun sona erdiği demektir.

"Normal Performans Reflektif"ile üretilmiştir .Normal performans reflektif (Tip.1) uzun yıllar zorlu hava koşullarına dayanır, renklerini kaybetmez ve
UV ışınlarına mukavemetlidir.Reflektif özelliği sayesinde karanlıkta kolay fark edilir ve kazaları azaltır.

Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur.Tırafik levhaları, sürücü veya yayalara uymaları gereken kuralları simgelerle anlatır.Kolay görünür şekilde yerleştirilmesi gerekir. Omega direk kullanılması tavsiye edilir ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tanımlanan şekil ve boyutlarda olması gerekir. 2mm Galvaniz Sac'dan üretilmiştir.Omega direğe uyğun olarak delikleri açılmıştır.
  Motorlu Taşıt Yolu Sonu Levhası
Trafik kazaları olmaması için, levhaların doğru yerlere konması gerekir. Trafik işaretlerinin anlamlarını bilmek ve uyğulamak  gerekir. Uygulandığında sürücüyü veya yayaları kazalardan korur.
]]>
İki Yönlü Trafik Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/iki-yonlu-trafik-levhasi.html Tue, 23 Oct 2018 01:52:24 +0000 İki yönlü trafik levhası genel olarak bölünmüş olan bir yoldan iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını göstermek amacıyla kullanılan trafik işaretidir. Bu işaret normalde tek yönlü olarak çalışa İki yönlü trafik levhası genel olarak bölünmüş olan bir yoldan iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını göstermek amacıyla kullanılan trafik işaretidir. Bu işaret normalde tek yönlü olarak çalışan bir yolun geçici bir süreliğine iki yönlü olarak çalışmaya başladığını gösterebilmek için de kullanılmaktadır. bu levha görüldüğü zaman diğer trafik levhalarının göstermiş olduğu yasaklara ve hız sınırı gibi kısıtlamalara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

İki Yönlü Trafik Levhası

]]>
Otoyol Şeritdüzenleme Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/otoyol-seritduzenleme-levhasi.html Tue, 23 Oct 2018 03:20:08 +0000 Otoyol şerit düzenleme levhası, otoyolda seyreden sürücülerin kullandıkları yolun kaç şerit olduğunu ve kaç şeridin kendi kullanımlarına ait olduğunu gösterebilmek amacıyla kullanılan levhaların genel adıdır. Kar Otoyol şerit düzenleme levhası, otoyolda seyreden sürücülerin kullandıkları yolun kaç şerit olduğunu ve kaç şeridin kendi kullanımlarına ait olduğunu gösterebilmek amacıyla kullanılan levhaların genel adıdır. Karşıdan gelen araçlara iki şerit ve ileriye giden araçlara iki şerit olduğunu gösteren levhalar olduğu zaman dört şeritli bir yol ve bunların ikisi bir yöne diğer ikisi diğer yöne olacak şekilde ayrıldığını görebiliyoruz.

Otoyol Şeritdüzenleme Levhası

Bu levhada okların sayısı ve hangi yöne doğru gittiği önemlidir. Buna göre 3 şeritli bir yolda mı yoksa 4 şeritli bir yolda mı gittiğinizi ve bunların kaçının size ait olduğunu kaçının olmadığını anlamanız mümkün olacaktır. Bu işaret görüldüğünde şerit değiştirme işlemlerini buna göre yapmak ve diğer levhalarla belirtilen yasak ve kısıtlamalara uyulması gerekmektedir.]]>
Yüzülmez İşareti Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/yuzulmez-isareti-levhasi.html Wed, 24 Oct 2018 02:50:00 +0000 Yüzülmez işareti levhası, yüzülecek kesimin sona erdiğini bildirmek için kullanılan levhadır. Bu levhanın görüldüğü yerlerde yüzmek tehlikeli olabileceğinden dolayı insanların bu levhayı göz önünde bulundurması gereki Yüzülmez işareti levhası, yüzülecek kesimin sona erdiğini bildirmek için kullanılan levhadır. Bu levhanın görüldüğü yerlerde yüzmek tehlikeli olabileceğinden dolayı insanların bu levhayı göz önünde bulundurması gerekir. Yüzmek için uygun bir yer olmamasına rağmen insanların serinlemek amacıyla yüzülmemesi gereken yerlerde yüzmeye çalışması ve şehir içindeki her sahilde denize girmeye çalışması tehlikeli sonuçlar doğmasına neden olabilecektir. Bu levhanın bulunduğu bölümlerde denize girilmemesi çok daha doğru olacaktır.

Yüzülmez İşareti Levhası

Ülkemizde de özellikle çocukların denize girmemesi gereken yerlerde suya girmesi ciddi anlamda problemler doğmasına sebep olabilmektedir. Sadece yüzmeye uygun bir zemin olmasından kaynaklı olarak değil, aynı zamanda yakınlarda fabrikaların bulunması ve bunların suya zehirli atık bırakması, deniz taşıtlarının çokça geçtiği bir kıyı şeridi olması sebebi ile bu bölgelerde yüzülmez levhasına rastlamak mümkündür.]]>
Sola Dönülmez Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/sola-donulmez-levhasi.html Wed, 24 Oct 2018 08:41:08 +0000 Sola dönülmez levhası trafik kurallarını belirten levhalardan biridir. Trafik " İnsanların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki durum ve yaptıkları hareketlerdir. ''  Trafik ışıklar Sola dönülmez levhası trafik kurallarını belirten levhalardan biridir. Trafik " İnsanların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki durum ve yaptıkları hareketlerdir. '' 
 
Trafik ışıkları
 
Trafik ışıkları, trafiğin yüklü olduğu kavşaklarda trafik akışını düzenleyen, hayatımızı kolaylaştıran ve vakit kazandıran son derece faydalı bir teknoloji ürünüdür. Işıklar yukarıdan aşağı doğru sırayla kırmızı, sarı ve yeşil renkleri taşır. Kırmızı ışık yöntemin geçişe kapalı meydana geldiğini, kırmızı ışıktan sonraki sarı ışık yöntemin geçişe açılmak üzere meydana geldiğini, yeşil ışık yöntemin geçişe açık meydana geldiğini, yeşilden sonraki sarı ışık ise durmaya hazırlık aşamasını  ( durma çizgisini geçtiyseniz geçin, tersi halde durun )  belirtir. Üstünde oklar yer alan ışıklar, ok yönündeki hattın yeşil ise açık, kırmızı ise kapalı meydana geldiğini belirtir. Yanıp sönmekte olan tek kırmızı ışıklı lamba, kavşağa gelindiğinde durularak geçilmesi, yanıp sönen tek sarı ışık ise, kavşağa gelindiğinde yavaşlayıp dikkatle geçilmesine gerek olduğunu belirtir. Şoför yalnızca bizzat gittiği hattı kontrol eden trafik ışıklarına bakmayı alışkanlık edinmelidir. Öbür hatlardaki ışıklara bakılması dikkatin olması gerektiği kadar yüklü meydana gelmediği bir anda yanlış yaptırabilir, kazalara yöntem açabilir.  
Sola Dönülmez Levhası  
Trafik kuralları
 
Trafik, yaya durumda olan ve araçların yollardaki durum ve hareketlerdir.Taşıt sayısının artışı yolların dokusunu ve seyrettiği hatları değiştirdiği benzeri, yerleşim merkez noktalarının görünüşünü ve hayat şeklini de değiştirdi. Fazlalaşan trafik yoğunluğu, güven, rahat ve ulaşımdaki kolaylık sorunlarının çözülmesini de eşliğinde getirdi. Trafik mühendisleri bu problemlerin çözümü dair yıllarca emek harcadılar. Daha çok fazla ve çok fazla şeritli yollar yapıldı ve daha dik hızlarda sürüşler amaçlı yollar yine biçimlendirildi. Fakat, bu yolu öbür taşıtlarla bir arada müşterek kullanmak, can ve mal güvenliği bakımından trafik kurallarına uymak mecburiyeti var.   
Sola dönülmez işareti: Sola dönüşlerin yasak meydana geldiğini bildirir. Sola dönüş asli kusur sayılabilir.  
  
Sola dönülmez levhası: Karayolları Müdürlüğü açısından tanımlanan şekil ve boyutlarındadır. 2 mm ölçüsünde galvaniz sacdan üretilmiştir. Omega direğe uyumlu genel olarak delikleri açılmıştır.  
  
Sola dönülmez levhası: " Dik Performans Reflektif "  ile üretilir. Dik performans reflektif  ( Tip - 3/4 )  uzunca yıllar zahmetli havada ortaya gelen şartlarına dayanır ve renklerini kaybetmez. UV ışınlarına mukavemetlidir. Reflektif özelliği yardımıyla karanlıkta basit fark edilir. Kazaları azaltır. Gündüz ve gece yöntem güvenliğinin sağlanmasına destekçi olur.  
  
Karayolları Müdürlüğü açısından belirlenen trafik levhası ölçüleri aşağıdaki gibidir;   
 •    60 cm Yuvarlak Trafik Levhası 
 •    60 cm Kare ölçüsünde Trafik Levhası 
 •    90 cm ölçüsünde Üçgen Trafik Levhası 
 •    75 cm Üçgen Trafik Levhası 
 •    75 cm Sekizgen Trafik Levhası 
 •   60 cm Sekizgen Trafik Levhası 
 •   30 cm x 100 cm Dikdörtgen Trafik Levhası 
 •   50 cm x 75 cm Dikdörtgen Trafik Levhası   
Trafik tabelaları, şoför ve yayalara uymaları gerekli olan kuralları simgelerle anlatır. Yeterlidir sayıda kullanılması gerekmektedir. Basit görünür biçimde yerleştirilmesi, tercihen omega direk kullanılması öneri edilmektedir. Trafik kazalarında, kazanın ortaya geldiği yerde yeterlidir ve doğru trafik levhasının var olup olmadığının da soruşturmada konu olduğuna ilgi etmek gereklidir. Trafik işaretlerinin anlamlarını bilmek ve uygulamak şoför ve yayaları kazalardan korur 
]]>
Meskun, Mahal Ve Kavşak Çıkışı Mesafe Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/meskun-mahal-ve-kavsak-cikisi-mesafe-levhasi.html Wed, 24 Oct 2018 10:01:11 +0000 Meskun, Mahal ve Kavşak Çıkışı Levhası, Araç kullanan herkesin trafik kurallarına uyması gerek sürücü gerekse de karşı taraftaki araç sürücüleri ve yayalar açısından hayati önem taşımaktadır. Trafik kural Meskun, Mahal ve Kavşak Çıkışı Levhası, Araç kullanan herkesin trafik kurallarına uyması gerek sürücü gerekse de karşı taraftaki araç sürücüleri ve yayalar açısından hayati önem taşımaktadır. Trafik kurallarına uyabilmek için ise, mutlaka trafik levhalarındaki işaretlerin ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Bu levhalardan birisi de meskun, mahal ve kavşak çıkış levhasıdır. Meskun, mahal ve kavşak çıkışı levhası kare biçimindedir.Meskun, Mahal Ve Kavşak Çıkışı Mesafe Levhası Bu levha, meskun, mahal ve kavşak çıkışlarının ardından gelen ve en yakında bulunan meskun, mahal ve bu yolun sonunda varılacak olan ana ulaşım merkezi ile arasındaki uzaklık ile yol numaralarını göstermektedir.

]]>
Deniz Veya Nehir Kıyısında Biten Yol Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/deniz-veya-nehir-kiyisinda-biten-yol-levhasi.html Wed, 24 Oct 2018 16:29:36 +0000 Deniz Veya Nehir kıyısında biten yol levhası, Büyük ihtimal ile nehre veya denize çıkan yolların kenarında bulunur. Sürücü dikkatli olmazsa yolun sonunda denize veya nehre düşebilir. Son derece hayati öneme sahip bir trafik iş Deniz Veya Nehir kıyısında biten yol levhası, Büyük ihtimal ile nehre veya denize çıkan yolların kenarında bulunur. Sürücü dikkatli olmazsa yolun sonunda denize veya nehre düşebilir. Son derece hayati öneme sahip bir trafik işaretidir.

Bu İşareti Gören Sürücü Ne Yapmalıdır

Deniz veya nehir kıyısında biten yol işaret levhası genelde suyun karşısına geçilebilecek köprü olmayan yollarda bulunur. Büyük ihtimal ile karşıya geçiş gemi ile sağlanmaktadır. Bu yüzden bu trafik işaretini gördüğü anda sürücü hızını düşürerek çok yavaş bir şekilde ilerlemelidir. Deniz Veya Nehir Kıyısında Biten Yol Levhasığer bulunmuş olduğu yer liman ise, orada bulunan yetkililer aracını gemiye nasıl yüklemesi gerektiği konusunda yardımcı olacaklardır.
]]>
Kasisli Köprü Yaklaşımı Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/kasisli-kopru-yaklasimi-levhasi.html Thu, 25 Oct 2018 02:12:34 +0000 Kasisli köprü yaklaşımı levhası, ileride köprü seviyesi ve kaplama seviyesi arasında bulunan kot farkı yüzünden bir kasisin bulunduğunu bildirmek amacıyla kullanılan trafik levhasıdır. Böyle bir levha ile karşılaş Kasisli köprü yaklaşımı levhası, ileride köprü seviyesi ve kaplama seviyesi arasında bulunan kot farkı yüzünden bir kasisin bulunduğunu bildirmek amacıyla kullanılan trafik levhasıdır. Böyle bir levha ile karşılaşıldığı zaman sürücülerin hızını düşürmesi ve köprüye ve sonunda bekleyen kavise uygun bir hızla gitmesi beklenirken aynı zamanda bu levha ile birlikte kullanılan diğer trafik levhalarına da uyulması gerekmektedir.

Kasisli Köprü Yaklaşımı Levhası

Buna uyulmadığı takdirde kasisten geçerken aracın zıplaması ve sarsılması doğal olarak da trafik kazasının yaşanma olasılığını artırması söz konusu olabilecektir.]]>
Girişi Olmayan Yol Kavşağı Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/girisi-olmayan-yol-kavsagi-levhasi.html Thu, 25 Oct 2018 10:41:34 +0000 Girişi olmayan yol kavşağı levhası, koyulduğu yerde bir yay geçidi olduğunu belirten ve sürücülerin bu bölümden geçerken daha dikkatli olması gerektiğini belirten trafik levhasıdır. Sürücülerin bu yolda ilerlerken Girişi olmayan yol kavşağı levhası, koyulduğu yerde bir yay geçidi olduğunu belirten ve sürücülerin bu bölümden geçerken daha dikkatli olması gerektiğini belirten trafik levhasıdır. Sürücülerin bu yolda ilerlerken yay geçidinden geçen yayalara ilk geçiş hakkını vermeleri gerekmektedir. Bu işaret yasaklama ve kısıtlama bildiren trafik levhaları arasında geldiği gibi trafikteki öncelikleri belirlemek için kullanılan levhalar arasında da yer almaktadır.

Girişi Olmayan Yol Kavşağı Levhası

Bu işaretin görüldüğü yerde yay geçidinden geçen bir yayaya yol verilmemesi durumunda bir kaza gerçekleşirse hatalı olan sürücü olarak kabul edilmektedir.]]>
Motorlu Taşıt Yolu Başlangıcı Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/motorlu-tasit-yolu-baslangici-levhasi.html Thu, 25 Oct 2018 21:48:15 +0000 Motorlu taşıt yolu başlangıcı levhası, motorlu taşıtların kullanacağı yolun başlangıcını belirtmek için kullanılan bir levha olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işaret görüldüğü zaman kullanılacak yolda yol Motorlu taşıt yolu başlangıcı levhası, motorlu taşıtların kullanacağı yolun başlangıcını belirtmek için kullanılan bir levha olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işaret görüldüğü zaman kullanılacak yolda yol üstünlüğü motorlu taşıtlara aittir. Bu yüzden bu yolda yayaların daha dikkatli olması gerekmektedir.

Motorlu Taşıt Yolu Başlangıcı Levhası

Bu yolda karşıdan karşıya geçerken bir kaza olması durumunda motorlu taşıtın ara sokaklarda olduğundan daha hızlı olması söz konusu olacağı için olası bir kaza durumunda yayaların birincil suçlu olarak görülmesi de söz konusu olabilmektedir. Ancak bu işareti gören motorlu taşıt kullanıcılarının diğer levhalarda belirtilen yasak ve sınırlamalara da uyması gerekmektedir.]]>
Sola Tehlikeli Devamlı Virajlar Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/sola-tehlikeli-devamli-virajlar-levhasi.html Fri, 26 Oct 2018 10:08:02 +0000 Sola tehlikeli devamlı virajlar levhası, trafik levhaları içerisinde en çok kullanılan ve kazaların önlenebilmesi için büyük öneme sahip olan levhalardan biridir. İlki sola olacak şekilde devamlı olarak tehlikeli virajla Sola tehlikeli devamlı virajlar levhası, trafik levhaları içerisinde en çok kullanılan ve kazaların önlenebilmesi için büyük öneme sahip olan levhalardan biridir. İlki sola olacak şekilde devamlı olarak tehlikeli virajlarla karşılaşacağınızı göstermek amacıyla bu işaret kullanılmaktadır. Bu işarete göre ilk olarak sola doğru tehlikeli viraj daha sonra sağa doğru tehlikeli viraj yapmanız söz konusudur.

Sola Tehlikeli Devamlı Virajlar Levhası
Bu işaretin görülmesi ile birlikte sürücülerin hızını azaltıp diğer trafik işaretleri ile de konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması ve duraklama gibi yasaklara uyması gerekir. Bu sayede kaza yapma olasılığının mümkün olduğu bu virajlardan daha dikkatli ve sorunsuz bir şekilde geçilmesi mümkün olacaktır.
]]>
Engel İşareti Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/engel-isareti-levhasi.html Fri, 26 Oct 2018 22:11:34 +0000 Engel İşareti Levhası, Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından tanımlanan biçim ve büyüklüktedir. 2 mm Galvaniz Sac’dan üretilmiştir. Omega direğe uygun olarak delikleri yapılmıştır.Engel İ Engel İşareti Levhası, Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından tanımlanan biçim ve büyüklüktedir. 2 mm Galvaniz Sac’dan üretilmiştir. Omega direğe uygun olarak delikleri yapılmıştır.

Engel İşareti Levhası “Yüksek Performans Reflektif” ile yapılmıştır. Normal performans reflektif (Tip-3/4) uzun yıllar zorlu hava koşullarına dayanır ve renklerini yitirmez. UV ışınlarına mukavemetlidir. Reflektif özelliği ile karanlıkta kolay görülür. Kazaları önler. Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına olanak sağlar. Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen trafik levhası boyutları aşağıda belirtilmiştir; 

 • 60 cm Yuvarlak Biçimde Trafik Levhası
 • 60 cm Kare Biçimde Trafik Levhası
 • 90 cm Üçgen Biçimde Trafik Levhası
 • 75 cm Üçgen Biçimde Trafik Levhası
 • 75 cm Sekizgen Biçimde Trafik Levhası
 • 60 cm Sekizgen Biçimde Trafik Levhası
 • 30 x 100 cm Dikdörtgen Biçimde Trafik Levhası
 • 50 x 75 cm Dikdörtgen Biçimde Trafik Levhası 
Engel İşareti Levhası
Trafik levhaları, sürücü ve yayalara uymaları gereken kuralları simgelerle gösterir. Yeterli sayıda kullanılması önerilir. Kolay görünür biçimde yerleştirilmesi, tercihen omega direk kullanılması önerilir. Trafik kazalarında, kazanın meydana geldiği bölgede yeterli ve doğru trafik levhasının olup olmadığının da soruşturma konusu olduğuna dikkat çekmek gerekir. Trafik işaretlerinin anlamlarını bilmek ve uygulamak sürücü ve yayaları kazalardan korur.
]]>
Sağdan Gidiniz Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/sagdan-gidiniz-levhasi.html Sat, 27 Oct 2018 14:27:49 +0000 Sağdan Gidiniz Levhası, Taşıt yolu üzerinde bulunan fiziki ayırıcı ve adaları göstermek ve sürücülerin bu kesime çarpmalarını engel olmak maksadıyla ayırıcı ve adaların başlarında yer alır. Bu işaret levh Sağdan Gidiniz Levhası, Taşıt yolu üzerinde bulunan fiziki ayırıcı ve adaları göstermek ve sürücülerin bu kesime çarpmalarını engel olmak maksadıyla ayırıcı ve adaların başlarında yer alır. Bu işaret levhasının kullanılması, aksine bir işaret yoksa trafiğin sağa veya sola dönüşünü sağlar. 

Sağdan Gidiniz Levhası  Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen biçim ve boyuttadır. 2 mm Galvaniz Sac’dan üretilmiştir. Omega direğe uygun olarak delikleri yapılmıştır. 

Sağdan Gidiniz Levhası  “Normal Performans Reflektif” ile üretilmiştir. Normal performans reflektif (Tip-1) uzun yıllar zorlu hava koşullarına dayanır ve renklerini yitirmez. UV ışınlarına mukavemetlidir. Reflektif özelliği sayesinde karanlıkta kolay görülür. Kazaları önler. Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına olanak oluşturur. 

Sağdan Gidiniz Levhası

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen trafik levhası ölçütleri aşağıda belirtildiği gibidir; 

 • 60 cm Yuvarlak Biçimde Trafik Levhası
 • 60 cm Kare Biçimde Trafik Levhası
 • 90 cm Üçgen Biçimde Trafik Levhası
 • 75 cm Üçgen Biçimde Trafik Levhası
 • 75 cm Sekizgen Biçimde Trafik Levhası
 • 60 cm Sekizgen Biçimde Trafik Levhası
 • 30 x 100 cm Dikdörtgen Biçimde Trafik Levhası
 • 50 x 75 cm Dikdörtgen Biçimde Trafik Levhası 
Trafik levhaları, sürücü ve yayalara uymaları gereken kuralları simgelerle anlatır. Yeterli miktarda kullanılması önerilir. Kolay görünür şekilde yerleştirilmesi, tercihen omega direk kullanılması tavsiye edilmektedir. Trafik kazalarında, kazanın meydana geldiği bölgede kafi ve doğru trafik levhasının olup olmadığının da soruşturma mevzusu olduğuna dikkat çekmek gerekir. Trafik işaretlerinin anlamlarını bilmek ve uygulamak sürücü ve yayaları yüksek oranda kazalara engel olur.
]]>
Vahşi Hayvanlar Geçebilir Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/vahsi-hayvanlar-gecebilir-levhasi.html Sun, 28 Oct 2018 00:47:24 +0000 Vahşi hayvanlar geçebilir levhası, yol eksenine dik olarak hayvan geçmesi ihtimali olan yerlere konulmaktadır. Bu işaretin olduğu yerler genellikle hayvancılık yapılan, hayvanların otlatıldığı alanlardır. Şehirlerin d Vahşi hayvanlar geçebilir levhası, yol eksenine dik olarak hayvan geçmesi ihtimali olan yerlere konulmaktadır. Bu işaretin olduğu yerler genellikle hayvancılık yapılan, hayvanların otlatıldığı alanlardır. Şehirlerin daha sakin alanlarında ve şehirleşmenin daha az olduğu Anadolu topraklarında sıklıkla bu levhalarla karşılaşılması mümkündür.

Vahşi Hayvanlar Geçebilir Levhası

Av hayvanlarının bulunduğu dağlık ve ormanlık alanlarda da aniden yola çıkabilecek hayvanlara karşı sürücüleri uyarabilmek için bu levhaların kullanılması gerekmektedir. Bu levhaların olduğu yerlerde sürücülerin hızlarını düşürmeleri ve duruma uygun şekilde seyretmeleri gerekir.]]>
Yaya Geçidi Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/yaya-gecidi-levhasi.html Sun, 28 Oct 2018 22:46:40 +0000 Yaya geçidi levhası, yaya geçidinin olduğu bir yere yaklaşıldığını belirtmek için kullanılmaktadır. Bu levhanın görüldüğü yerlerde hızın azaltılması gerekir ve geçme yasağına riayet edilir. Ayrıca geçitten Yaya geçidi levhası, yaya geçidinin olduğu bir yere yaklaşıldığını belirtmek için kullanılmaktadır. Bu levhanın görüldüğü yerlerde hızın azaltılması gerekir ve geçme yasağına riayet edilir. Ayrıca geçitten geçen ya da geçmek üzere olan yayalara da geçiş hakkı verilmektedir. Bu bakımdan trafik ışıklarının bulunmadığı bir yerde yay geçidi bulunuyorsa sürücülerin geçiş hakkını yayaya vermesi gerekir.

Yaya Geçidi Levhası

Böyle bir yerde sürücünün hızını azaltmaması durumunda kaza gerçekleşirse geçiş hakkı yayanın olduğu için sürücü suçlu durumda olacaktır.]]>
Dur İşareti Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/dur-isareti-levhasi.html Mon, 29 Oct 2018 11:49:07 +0000 Dur İşareti Levhası, Eğer bizde bir otomobil sahibiysek, trafikte birçok levhanın olduğunu ve her bir levhanın bizlere farklı kurallara uyulması gereken işaretleri  içerdiğini biliriz. Fakat önemli
Dur İşareti Levhası, Eğer bizde bir otomobil sahibiysek, trafikte birçok levhanın olduğunu ve her bir levhanın bizlere farklı kurallara uyulması gereken işaretleri  içerdiğini biliriz. Fakat önemli olan trafiğe çıkıldığı zaman kazaları önleyebilmek için veya kazalara meydan vermemek için bu levha ve ışıkların ne anlama geldiği bilmemiz gerekir. Dur işaretide araç sürücüleri için ve yayalar için konulmuş levhalardan biridir. Dur işaretinin olduğunu farkettiğimiz yerlerde dikkatli bir şekilde gitmeli, özellikle yayaların can güvenliği için bu işareti gördüğümüz noktalarda hemen durmalıyız. Yayalar dışında araç varsa da durmalıyız.

Ana yolun ve tali bir yolun kesiştiği ve sağdaki araca yol vermenin tehlikeli olduğu zamanlarda kavşaklarda bulunması gerekir. Boydan boya uzanan karayolları yada cadde başlarında caddeye giren bir sokak girişinde kullanılır. Yakınında bulunan başka kavşaklarda ışıklı bir işaret cihazı bulunan ışıksız kavşaklarda. İnsanların yüksek hız yapma riski olduğu düşünlen yerlerde, görüş mesafesi kısıtı olan yerlerde, bu işaret levhası yerleştirilmelidir.Bu riskler dışında farklı sebeplerden düzenleme yapılmasının gerek görüldüğü yerlere, kavşaklara utlaka dur levhası yerleştirilmelidir.
Bu levhaların yerleştirilmesi uygun bir biçimde olmalıdır. Gelişigüzel herhangi bir kavşağa, sokak girişine monte edilmesi trafik kurallarına uyulması hususunda karışıklığa yol açar. Bu işaret levhasının gerçek anlamda gerekli yerde ve uygun bir şekilde kullanılmış olması trafik kuralları manasında iletilen emirlere uygunluğu arttırır aksi taktirde iletilen emre uygunluktan söz edilemez.

Dur İşareti Levhası
Bu Levhaların Ön Uyarılı Kullanılacağı Haller

Seksen kilo metre altındaki bir araca hız sınırında durma levhasına olan görüş mesafesi 150 m' den daha az olduğu zamanlar.  Seksen kilo metrelik bir hız sınırında dur levhasına olan görme uzaklığı 200 m' den az olduğu vakit. Durulmasını gerektiren diğer bütün durumlarda bu levhalar kullanılmalıdır.

Dur İşaret Levhasının Yolun Sol Tarafında Kullanıldığı  Durumlar

Gidiş güzergahının aynı yönde iki veya daha fazla şeritten oluştuğu durumlarda. Yapılan kavşağın tasarımı şayet iki veya daha fazla aracın yan yana yaklaşmasına risk oluşturuyor yada imkan veriyorsa, bulunulan kavşakta iyi olmayan görüş koşulları söz konusu ise, dur işaretinin vurgulaması gereken farklı durumlarda kullanılır.
Genellikle araçlar için, gelen araca ya da  yayaya durmak suretiyle yol vermilmesi gerektiğini, hatta bunun gereklilikten önce bir mecburiyet olduğunu ifade eden bir levhadır.
Bu levhalar sekizgen köşe şeklinde tasarlanır, zemin renginin kırmızı renkte oluşturulur beyaz bir iç bordür ve levhanın ortasına yerleştirilen DUR yazısından ibaret bir şekilde tasarlanır.
Yerleşim merkezlerinde ve iş merkezlerinde 750 mm, belirtilen bu merkezler dışında ise 900 mm olmak zorundadır. Yaklaşım hızının fazla düşük olduğu kavşaklarda küçük boyutlu yani 600 mm boyutundaki levhalarda kullanılır.

 Trafikte yer alan bütün levhaların bizim can güvenliğimiz için olduğunu unutmayalım, trafik emirlerine ve levhalara uyalım.
]]>
Havaalanı Alçak Uçuş Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/havaalani-alcak-ucus-levhasi.html Mon, 29 Oct 2018 12:21:42 +0000 Havaalanı (Alçak Uçuş) Levhası, kırmızı kenarlı bir üçgenin içerisinde sola dönük siyah bir uçak resminin bulunduğu ikaz levhalarından biridir.Bu levha, karayolu üzerinde alçaktan uçan ve inme hazırl Havaalanı (Alçak Uçuş) Levhası, kırmızı kenarlı bir üçgenin içerisinde sola dönük siyah bir uçak resminin bulunduğu ikaz levhalarından biridir.

Bu levha, karayolu üzerinde alçaktan uçan ve inme hazırlığı yapan uçakların bu bölgeden sıklıkla geçebileceğini belirtmek için yol kenarlarına yerleştirilmektedir.Havaalanı Alçak Uçuş Levhası Alçak uçuş levhasının bulunduğu yerlerde sürücülerin oluşabilecek ani gürültülere karşı hazırlıklı olmaları gerekmektedir.
]]>
Soldan Daralan Kaplama Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/soldan-daralan-kaplama-levhasi.html Tue, 30 Oct 2018 08:23:50 +0000 Soldan Daralan Kaplama Levhası: Soldan daralan kaplama levhasının şekli üçgen şeklindedir ve içinde sağ tarafta dikine düz bir çizgi bulunurken, sol tarafta bulunan dikine çizgi ise kavislidir. Soldan daralan kaplama Soldan Daralan Kaplama Levhası: Soldan daralan kaplama levhasının şekli üçgen şeklindedir ve içinde sağ tarafta dikine düz bir çizgi bulunurken, sol tarafta bulunan dikine çizgi ise kavislidir. Soldan daralan kaplama levhasının anlamı ise, yolun ileri kısmında kaplamanın daimi ve soldan daralmış olduğunu sürücüye önceden bildirmektir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman hızın azaltılması ve başka işaretler ile bildirilen kurallara uyulması gerekmektedir.

Soldan Daralan Kaplama Levhası]]>
Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/ondeki-tasiti-gecmek-yasaktir-levhasi.html Wed, 31 Oct 2018 06:19:35 +0000 Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır Levhası, kırmızı bir çemberin içerisinde solda kırmızı, sağda ise siyah olmak üzere iki araba figürünün yerleştirildiği bir ikaz işaretidir.Bu levha, iki tekerleği bul Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır Levhası, kırmızı bir çemberin içerisinde solda kırmızı, sağda ise siyah olmak üzere iki araba figürünün yerleştirildiği bir ikaz işaretidir.

Bu levha, iki tekerleği bulunan mopedler (motorlu bisiklet), yanında sepeti bulunmayan motosikletler ve bisikletler haricindeki taşıtların geçilmesinin yasak olduğunu bildirmektedir.
Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır Levhası]]>
Sağa Tehlikeli Viraj Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/saga-tehlikeli-viraj-levhasi.html Wed, 31 Oct 2018 22:59:39 +0000 Sağa Tehlikeli Viraj Levhası, kırmızı bir üçgenin içerisine siyah renkte ileri-sağa yönünü gösteren bir okun yerleştirildiği uyarı işaretidir.Bu levha sağa dönemeçli olan bir yola yaklaşıldığ Sağa Tehlikeli Viraj Levhası, kırmızı bir üçgenin içerisine siyah renkte ileri-sağa yönünü gösteren bir okun yerleştirildiği uyarı işaretidir.

Bu levha sağa dönemeçli olan bir yola yaklaşıldığını bildirmektedir. Hızın azaltılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu işaretin ilerisindeki geçme yasağı, hızın kısıtlanması, duraklama ve parketme yasaklarına da uyulması gerekmektedir.
Sağa Tehlikeli Viraj Levhası]]>
Çeşme İşareti https://www.trafikisaretleri.gen.tr/cesme-isareti.html Thu, 01 Nov 2018 12:27:33 +0000 Çeşme işareti özellikle uzun yollarda karşımıza çıkan bir trafik işareti olarak bilinmektedir. İnsanların su ihtiyaçlarını gidermesi açısından önemli bir işaret olan çeşme işareti yolda çeşmelere varmadan yaklaşık be Çeşme işareti özellikle uzun yollarda karşımıza çıkan bir trafik işareti olarak bilinmektedir. İnsanların su ihtiyaçlarını gidermesi açısından önemli bir işaret olan çeşme işareti yolda çeşmelere varmadan yaklaşık beş yüz metre önceden mavi trafik levhaları üzerinde gösterilmektedir. Çeşme işaretinin olmadığı bölgelerde insanlar bu bölgeleri es geçebiliyor. Uzun yollarda genelde araçlar şehir içine göre daha fazla hız yaptıkları için çeşme işaretleri olmasa neredeyse bu çeşmeleri fark etmek imkansız bir hal alıyor. Çeşme işareti mavi bir levhanın üzerine konulmuştur ve levhada beyaz renkle belirtilen çeşmeden su akıyormuş gibi gösterilmiştir.

Uzun yollarda levhalara dikkat edecek olursanız mutlaka bir çeşme işaretine denk geleceksiniz. Bu işareti dikkate alıp yavaşlarsanız yollarda ki çeşmelerden faydalanabilirsiniz. Çeşme duraklarında özellikle yaz aylarında kalabalık gruplara denk gelebilirsiniz. Çünkü çeşme işaretini gören uzun yol şoförleri mini bir mola için hazırlık yapar ve çeşme durağında sudan faydalanır ve kısa bir süre yol yorgunluğunu üzerinden atmaya çalışır. 

Ayrıca çeşme işaretini görüp çeşme duraklarında bir mola verirseniz o bölgede bir mesire alanına da denk gelebilirsiniz. Çeşmeler genel olarak mesire alanlarına yakın yapılmıştır ve bunun amacı insanlar hem sudan faydalansın hemde rahat bir vaziyette yemek ihtiyacını ve dinlenme ihtiyacını sağlaması açısından önemlidir.

Çeşme İşareti
Çeşme duraklarında ayrıca o bölgenin meşhur meyveleri veya yiyeceklerinin satıldığına da sıkça rastlayabilirsiniz. İnsanların çeşme işaretini görünce yavaşlayacağını ve çeşmede mola vereceğini bilen yöre halkı o bölgede bir nevi ticaret alanı oluşturmaktadır. Bu hem satıcı için hemde yolculuk yapan insanlar için pozitif bir durumdur. Bir çeşme işareti deyip geçmemek gerekir çünkü çeşme işaretinin arkasında bilmediğimiz bir çok güzellikle karşılaşmak ülkemizde mümkündür.
]]>
Tehlikeli Eğim İniş Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/tehlikeli-egim-inis-levhasi.html Thu, 01 Nov 2018 14:48:37 +0000 Tehlikeli eğim iniş levhası kırmızı üçgen trafik levhası içerisinde siyah koyu bir renkle bir aracın iniş anını gösteren levhadır. Bu levhayı gördüğünüz anda vitesi düşürüp hızı kesmek gerekir. Kolay kolay karşım Tehlikeli eğim iniş levhası kırmızı üçgen trafik levhası içerisinde siyah koyu bir renkle bir aracın iniş anını gösteren levhadır. Bu levhayı gördüğünüz anda vitesi düşürüp hızı kesmek gerekir. Kolay kolay karşımıza çıkmayan bir levhadır fakat dikkat edilmesi gereken trafik levhaları arasında ilk sıralarda gelir. Bu levhaların bulunduğu yerlerde trafik kazaları daha sık olmaktadır. Şarampole yuvarlanan bir çok araç Tehlikeli eğim iniş levhasına dikkat etmemektedir. Bunun sonucunda ise ciddi kazalar meydana gelir.Tehlikeli eğim iniş levhasına dikkat etmediğiniz taktirde hızınızı düşürmez ve virajlara çok hızlı girebilirsiniz. Direksiyon hakimiyetini kaybederek ciddi kazalara davetiye çıkarabilirsiniz.

Ülkemizde trafik kazaları genel olarak aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu meydana gelmektedir. Dikkatsizliği daha da açıklayacak olursak trafik levhalarına dikkat edilmemesi ve uyulmamasıdır. Tehlikeli eğim iniş levhası kırmızı üçgen levhada belirtildiği için daha dikkat çekici bir levha durumundadır. Ayrıca tehlikeli eğim iniş levhasının bulunduğu bölgelerde asfalt üzerinde yavaş yazısına da sık sık rastlayabilirsiniz. Bu yazılar asfaltın üzerine beyaz renkle yazılmaktadır ve gece, gündüz belirgin bir haldedir. Tehlikeli Eğim İniş LevhasıTehlikeli eğim iniş levhasını kaçırsanız bile yavaş yazısını gözden kaçırmak mümkün değildir. Bu nedenle iki uyarıyı bazı bölgelerde birbirine bağdaştırabilirsiniz. Böylelikle uyarıları dikkate alarak güvenli bir iniş sağlamak mümkün olacaktır. Lütfen tehlikeli eğim iniş levhaları ve diğer bütün trafik levhalarına daha duyarlı olalım, can ve mal kaybının önüne geçelim.
]]>
Azami Hız Sınırlaması Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/azami-hiz-sinirlamasi-levhasi.html Fri, 02 Nov 2018 01:05:36 +0000 Azami Hız Sınırlaması Levhası, Azami hız sınırlaması levhası, kara yollarında trafik akışını tehlikeye sokmamak ve oluşabilecek kaza risklerini minimum seviyeye çekmek amacıyla kara yollarında bulunmaktadır. Bu levhalarda h Azami Hız Sınırlaması Levhası, Azami hız sınırlaması levhası, kara yollarında trafik akışını tehlikeye sokmamak ve oluşabilecek kaza risklerini minimum seviyeye çekmek amacıyla kara yollarında bulunmaktadır. Bu levhalarda her araç tiplerine ayrı ayrı olacak şekilde uyarılar mahiyetinde levhalar bulunmaktadır. Bunların yanında bazı özel bölgelerde okul önü hastane önü gibi işlek bölgelerde hız sınır levhaları normal olan hız sınırlarını daha aşağılara çekerek hızların inilmesini sağlamak amacıyla kurulmaktadır. Azami hız sınırlama levhası genel olarak gidiş yolumuzun sağ kısımı ve üst geçit ile alt geçitlerin üst kısımların orta kısımında bulunmaktadır. Azami hız sınırlaması levhası olarak belirlenen hızlar maksimum çıkılabilecek hızların üstüne çıkmamalıyız. 

Azami hız sınırlaması demek kullandığınız aracın trafikte yapabileceği en fazla hızı göstermekte ve mümkün olduğu kadar belirlenen hızın üstüne çıkmamanızı gösteren levhalardır. Azami hız sınırlaması levhaları mavi renkte ve kırmızı renkte olabilecek şekilde oluşmaktadır. Mavi olan levhalarda genel olarak kara yollarında şehirler arası kara yollarında bulunur. Ve levhalarda her araç tipinin yani otomobil için belirlenen kamyon ve kamyonetler için ayrı olarak hesaplanarak gösterilen levhalardır. Şoförlerden kurala uymaları için yolun gidiş kısımında sağ taraflarda bulunur. Diğer kırmızı ve yuvarlak olan levhalar ise genel olarak kavşağa yaklaşılan, okul önleri olan bölgeler gibi tehike arz eden gölgelerde tüm araçların uyması gereken ortak bir hız sınırlaması levhası uygulanır. Kesinlikle yolculuk sırasında hızların düşürülmesi gerektiğini uyarmak amacıyla uygulanan levhalardır. Bunların yanında diğer dikkat etmeniz gereken yolculuk sırasında dalma gibi durumlarda veya yolculuk sırasında levhaları gözden kaçırabilirsiniz. Bunun için kullandığınız aracın trafikte azami hız sınırlaması hakkında bilgi sahibi olmanız ve kesinlikle uygulamanız gerekmektedir. Çünkü hızdan dolayı kaza yaptığınızda levha yoktu bende hız yaptım diyemezsiniz. Artı böyle bir iddia da bulunmanın hiçbir önemi olmayabilir. Çünkü ülke olarak trafik kazalarından dolayı binlerce insanımız hayatlarını kaybetmektedir. Bizde sizler için trafikte iken kara yollarında aracınız azami hız sınırlamasını ayrı başlık altında açıklayacak olursak;
Otomobiller İçin Azami Hız Sınırlaması Levhası; otomobiller için azami hız trafik seyrinde iken yerleşim yerleri şehir içinde 50 km. Şehirler arası çift yönlü kara yollarında 90 km. Aynı şekilde bölünmüş olan kara yollarında  110 km. Ve son olarak oto yollarda 120 km. olarak belirlenmiştir.

Azami Hız Sınırlaması Levhası
Minibüs Ve Otobüsler İçin Azami Hız Sınırlaması Levhası; minibüs ve otobüsler için azami hız trafik seyrinde iken şehir içi yerleşim yerlerinde 50 km. ve şehirler arası olan çift yönlü kara yollarında 80 km. ve aynı şekilde şehirler arası olan bölünmüş yollarda 90 km. ve son olarak otoyollarda 100 km. olarak belirlenmiştir.

Kamyonetler İçin Azami Hız Sınırlaması Levhası; Kamyonetler için azami hız  yerleşim yeri olan şehir içlerinde 50 km. şehirler arası çift yönlü olan kara yollarında 80 km. aynı şekilde şehirler arası bölünmüş yollarda 85 km. ve otoyollarda 95 km. olarak belirlemiştir. 

Panelvanlar İçin Azami Hız Sınırlaması Levhası; Panelvanlar için azami hız sınırlaması ise şehir içi olan yerleşim yerlerinde 50 km. şehirler arası çift yönlü kara yollarında 85. km. aynı şekilde şehirler arası bölünmüş yollarda 85 km. ve son olarak oto yollarda ise 110 km. olarak belirlenmiştir. 

Kamyonlar İçin Azami Hız Sınırlaması Levhası; Kamyonlar için azami hız trafik seyrinde iken yerleşim yerleri şehir içinde 50 km. ve şehirler arası çift yönlü kara yollarında 80 km. aynı şekilde bölünmüş olan kara yollarında  85 km. ve son olarak oto yollarda]]> Bisiklet Geçebilir Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/bisiklet-gecebilir-levhasi.html Fri, 02 Nov 2018 16:09:24 +0000 Bisiklet giremez levhası:Bisiklet girişinin yasak oldugunu bildirir.Bisiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir. Bu levhayı görüpte girildigi zaman büyük tehlikelere sebep olur.Bisiklet giremez levhaları  sürücü ve yayalarınuym   
Normal performans"Reflektif" ile üretilmiştir Gündüz ve gece yol güvenliginin saglanmasında yardımcı olur.(Tip 1)Uzun yıllar,zorlu hava koşullarına dayanır ve renklerini kaybetmez.Karayolları Genel Müdürlügü tarafından şekil ve boyuttadır .2mm Galvaniz Sac'tan üretilmiştir.

Bisiklet Geçebilir Levhası
Emniyet yetkilileri elektirikli bisiklet kullananların  yada motorlu araç kullananların "A1"sürücü belgesi sahibi olmaları gerektigini acıkladı.15 yaşından küçük çoçukların bu araçları karayollarında kullanmamaları gerekmektedir.
]]>
Dikkat Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/dikkat-levhasi.html Sat, 03 Nov 2018 07:19:07 +0000 Dikkat levhası, yol üzerinde herhangi bir aksaklık olduğunu belirten durumlarda, yol çalışması olan bölgelerde kişileri uyarmak amacıyla kullanımı sağlanır.  Bu işaret levhası yol üzerinde tehlike uyarı işaretleriyle Dikkat levhası, yol üzerinde herhangi bir aksaklık olduğunu belirten durumlarda, yol çalışması olan bölgelerde kişileri uyarmak amacıyla kullanımı sağlanır.  Bu işaret levhası yol üzerinde tehlike uyarı işaretleriyle belirlenen tehlikeler haricinde kalan diğer türden tehlikelerden birinin varlığı hakkında uyarıda bulunmak için kullanılmaktadır. Dikkat levhası kullanımı beraberinde tehlikenin nasıl olduğu hakkında bilgi veren ek bir panel levha da kullanılabilir. Bu işaret levhaları yol düzeninin sağlanmasında yolda ilerleyen araç kullanıcılarının can güvenliğini riske atmadan yol çalışması yapmak amacıyla, yolda düzenleme yapmak amacıyla kişileri uyaran işaret levhaları olmaktadır.

Genel olarak bu işaret levhalarının kullanımı mecbur kılınmıştır. Herhangi bir yerde bir çalışma yada farklı bir durum söz konusu olduğu vakit dikkat levhası yani uyarı levhası kullanımı gerçekleşmelidir. Dikkat levhası sadece yol çalışmasında değil örnek verecek olursak eğer aracımız arızalandı ve zifiri karanlık bir bölgedeyiz. O bölgede herhangi bir aydınlatma, uyarı levhası yok bundan dolayı aracın arızalandığı yöne doğru gelen diğer araçları uyarmak için araçta bulunana dikkat levhasını kullanmak gerekir. Dikkat levhası bu kullanımla da sınırlı kalmayarak iş yerlerinde çalışanların can güvenliği açısından kullanılması mecbur kılınan uyarı levhaları olmaktadır. Genel olarak fabrikalar tehlike saçan çalışma alanlarıdır. Bu alanlarda çalışan kişilerin can güvenliği risk altındadır. Kullanılan makinelerin uzman olan kişiler haricinde kullanılmasında daha fazla risk oluşturması bilinmektedir. İşte bütün bu riskleri ortadan kaldırmak amacıyla dikkat levhası kullanılması mecbur olan uyarı işaretleridir.

Dikkat Levhası
Dikkat levhası, kişilerin can güvenliğinde yada çalışanların can güvenliğinin sağlanması açısından kullanılması şart olan uyarı levhasıdır. İş güvenliği açısından bu levhanın önemi çok fazladır. Genel olarak dikkat levhasını ciddiye almayan kişiler vardır ve bunun sonucunda beliren durum can sıkıcı olmaktadır. Dikkat levhası belli ebatlarda yapılması gereken bir levhadır. İş yerinde kullanılması gerekiyorsa eğer oraya uygun olarak belirtilen standartlarda olması gerekir, trafikte kullanımı sağlanacaksa eğer belirtilen ebatlarda olması gerekmektedir. Dikkat levhası hayat kurtarır. Kesinlikle bu hususta kullanımı sağlanmalı ve dikkat levhasının kullandığı alanlar varsa eğer bu uyarı levhalarını dikkate almalısınız. 
]]> Yaya Giremez Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/yaya-giremez-levhasi.html Sun, 04 Nov 2018 05:23:01 +0000 Yaya Giremez Levhası, bu işaret levhası, yayaların girmesinin yasak olduğunu bildirir. Sadece yayaların girmesinin tehlike arz edebileceği, otoyol- kaldırımı bulunmayan çok çeşitli yollar, yaya girişinin kanunen yasak olduğu di Yaya Giremez Levhası, bu işaret levhası, yayaların girmesinin yasak olduğunu bildirir. Sadece yayaların girmesinin tehlike arz edebileceği, otoyol- kaldırımı bulunmayan çok çeşitli yollar, yaya girişinin kanunen yasak olduğu diğer yerlerde kullanılır. Trafik kurallarına ve trafik levha işaretlerine uymak, trafiği ve insan güvenliği açısından çok önemlidir. Trafik kuralları trafiğin düzenini sağlamak adına önemli olduğu için bu önemli kuralları madde madde hatırlatalım.
 • Yaya geçitlerinde yavaşlayın ve yayalara yol vermek, yaya geçitleri ışık olmayan yerlerde güvenlik sağlamak amacı ile konulan işaretlerdir. Yavaşlama durumunda, başka araçlar korna çalsa da siz yaya geçitlerinde yavaşlayın. Başka araçlar ile aranızda mesafe bulundurmak da trafik düzenini korumak için önemlidir. Seyir halinde iken her türlü kaza ve sorun yaşamak trafik seyrin de çok yaşanan olaylardandır. Bu tür kazalara sebebiyet verilmemesi için, iki araç arasında belli mesafeler bulundurmak kazalardan korunmak için önemlidir. Trafikte seyir halinde iken çok korna çalmak, trafik de stres yaratarak kazalara sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı, trafik de gereksiz korna çalmak kazaya sebebiyet verebilir.

 • Yaya Giremez Levhası
 • Alkollü halde iken araba kullanmak kazaya sebebiyet verir. Hatta kazaların en büyük sebebi de alkollü araç kullanmaktır. Alkol alındığı zaman, tanıdığımız bir arkadaştan veya tanıdık birinden rica ederek aracımızı kullanmasını isteyebiliriz. Veya taksi tutularak dönüş yapılabilir.
 • Sağa dönüşlerde  yayalara yol vermek gerekir, seyir halinde iken en çok unutulan veya göz ardı edilen kurallardan biri, sağ dönüşlerde yayalara yol vermektir. Tek yönlü yollarda tabelalara bakarak ilerleyebilirsiniz. Bu kural çok önemli hatta en önemli kuraldır. Trafik kuralları ve levhalarına uymak gerekli ve şarttır.
 • ]]>
  Kavşak Öncesi Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/kavsak-oncesi-yon-levhasi.html Sun, 04 Nov 2018 12:20:08 +0000 Kavşak İçi Yön Levhası, Sürücülere, kavşağa gelmeden önce yön levhasıyla verilen bilgileri kavşağa girdiklerini belirler ve hatırlatır. Kavşak içi yön levhası, kara yolları genel müdürlüğü tarafından Kavşak İçi Yön Levhası, Sürücülere, kavşağa gelmeden önce yön levhasıyla verilen bilgileri kavşağa girdiklerini belirler ve hatırlatır. Kavşak içi yön levhası, kara yolları genel müdürlüğü tarafından adlandırılan şekil ve biçimdedir. 2 mm çapında Galvaniz Sac’dan imal edilmiştir. Omega direğe uygun bir biçimde delikler açılmıştır. 

  Kavşak içi yön levhası, yüksek performans Reflektif ile imal edilmiştir. Normal performans reflektif (Tip-3/4) uzun seneler boyunca zorlu hava şartlarına karşı dayanır ve renkleri solmaz. UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Reflektif özelliği sayesinde karanlıkta kolay bir şekil de fark edilir. Kazaların azalmasına sebep olur. Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur. 

  Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan trafik levhası ölçüleri aşağıdaki gibidir; 

  • 60 cm şeklin de olan yuvarlak trafik levhası
  • 60 cm şeklin de olan kare trafik levhası
  • 90 cm şeklin de olan üçgen trafik levhası
  • 75 cm biçimin de olan üçgen trafik levhası
  • 75 cm biçimin de olan sekizgen trafik levhası
  • 60 cm şeklin de olan sekizgen trafik levhası
  • 30 x 100 cm biçimin de olan dikdörtgen trafik levhası
  • 50 x 75 cm şeklin de olan dikdörtgen trafik levhası 
  Kavşak Öncesi Yön Levhası
  Trafik levhaları, sürücü ve yayalara uyulması gereken kuralları simgeler aracılığı ile anlatır. Yeterli sayıda kullanılması gerekmektedir. Kolay görünür bir biçim de  yerleştirilmesi, tercihen omega direk kullanılması tavsiye edilmektedir. Trafik kazalarında, kazanın meydana geldiği bölgeler de yeterli ve doğru trafik levhasının bulunup bulunmadığının da soruşturma konusu olduğuna dikkat etmek gerekir. Trafik işaretlerinin manalarını bilmek ve uygulamak sürücü ve yayaları kazalara karşı korur.
  ]]>
  Yol Ver Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/yol-ver-levhasi.html Sun, 04 Nov 2018 21:25:45 +0000 Yol Ver Levhası, Ana yol ve tali yol kavşaklarında, tali yoldan kavşağa gelmekte olan sürücülerin uygun olmadığı durumlarda kavşakta durmadan, ana yolda gitmekte olan araçlara yol vermesi gerektiğini belirtir. Yol Yol Ver Levhası, Ana yol ve tali yol kavşaklarında, tali yoldan kavşağa gelmekte olan sürücülerin uygun olmadığı durumlarda kavşakta durmadan, ana yolda gitmekte olan araçlara yol vermesi gerektiğini belirtir. Yol ver levhası kara yolları genel müdürlüğü tarafından adlandırılan şekil ve boyutlardadır. 2 mm biçimin de Galvaniz Sac’dan imal edilmiştir. Omega direğe uygun bir biçim de delikler açılmıştır.

  Yol ver levhası, normal performans Reflektif” ile imal edilmiştir. Normal performans reflektif (Tip-1) uzun seneler boyunca zorlu hava şartlarına karşı dayanır ve renkleri solmaz. UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Reflektif özelliği sayesinde karanlıkta kolay bir şekil de fark edilir. Kazaları azalmasını sağlar. Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur. 

  Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan trafik levhası ölçüleri aşağıdaki gibidir;

  • 60 cm şeklin de olan yuvarlak trafik levhası
  • 60 cm şeklin de olan kare trafik levhası
  • 90 cm biçimin de olan üçgen trafik levhası
  • 75 cm biçimin de olan üçgen trafik levhası
  • 75 cm şeklin de olan sekizgen trafik levhası
  • 60 cm şeklin de olan sekizgen trafik levhası
  • 30 x 100 cm biçimin de olan dikdörtgen trafik levhası
  • 50 x 75 cm şeklin de olan dikdörtgen trafik levhası
  Yol Ver Levhası
  Trafik levhaları, sürücü ve yayalara uymaları gereken kuralları simgeler yoluyla anlatır. Yeterli miktarda kullanılması gerekmektedir. Kolay görünür bir biçim de yerleştirilmesi, tercihen omega direk kullanılması tavsiye edilmektedir. Trafik kazalarında, kazanın meydana geldiği yerde yeterli ve doğru trafik levhasının bulunup bulunmadığının da soruşturma konusu olduğuna dikkat etmek gerekir. Trafik işaretlerinin manalarını bilmek ve uygulamak sürücü ve yayaları kazalara karşı korur.
  ]]>
  Treyler Giremez Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/treyler-giremez-levhasi.html Mon, 05 Nov 2018 16:16:28 +0000 Treyler giremez levhası, Bu işaret levhası, bir römork motorlu taşıt girişinin yasak olduğunu gösterir .Bu işaret levhası ağır trafiğin uygunsuz olduğunu, söz gelişi dar şehrin alanlarında,yada kamyonların yaratt Treyler giremez levhası, Bu işaret levhası, bir römork motorlu taşıt girişinin yasak olduğunu gösterir .Bu işaret levhası ağır trafiğin uygunsuz olduğunu, söz gelişi dar şehrin alanlarında,yada kamyonların yarattığı gürültü ve hava kirliliğinin rahatsızlığa neden olduğu yerlerde kullanılır. 
   
  İşaret levhasının konulacağı yerin, sürücülerin yanlış bir manevraya teşebbüsünü önleyecek şekilde belirlenmesi gerekir. Bu türden bir ön uyarı bilgisinin verilmesinin nedeni kamyon sürücüsüne yasaklama bölgesine geldiğinde geriye dönmek zorunda kalmak yerine alternatif bir yol seçebilme şansı vermektir. 

  Bu işaret levhasının altına ilave panel koyarak yasaklamaya ilişkin ön uyarıda bulunabilir. Bu panelde ön bilgilendirmenin yapıldığı nokta ile yasaklamanın başladığı nokta arsındaki uzaklık ( örneğin 200 m 1.3 km gibi) belirtilmektedir. 

  Treyler Giremez Levhası
  Üzerinde belli ağırlık taşıyan rakama örnek 10 ton gibi yer veren ilave paneller kullanmak sureti ile, yasaklama panelde belirtilmiş olan izin verilen azami ağarlığı aşan kamyonlar ile sınırlanmış olur.
  ]]>
  Otoyol Çıkış Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/otoyol-cikis-levhasi.html Mon, 05 Nov 2018 22:32:50 +0000 Otoyol Çıkış Levhası, trafiği düzenleme amacı ile yapılmış, işaret levhaları, yer işaretlemeleri, trafik polisi veya diğer görevlilerin  trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir. Trafik levhaları ise sabit veya Otoyol Çıkış Levhası, trafiği düzenleme amacı ile yapılmış, işaret levhaları, yer işaretlemeleri, trafik polisi veya diğer görevlilerin  trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir. Trafik levhaları ise sabit veya taşınabilir bir mesnet üzerine yerleştirilmiş ve üzerindeki sembol renk veya yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan trafik tertibatı dır. Trafik işaret ve levhaları kişiler için  hayati bir öneme sahiptir. Hem trafikte seyreden araçların hem insanların hemde hayvanların uyum içerisinde olmaları için trafik levhaları çok önemlidir. Trafikte yer alan kişilerin araçların nasıl hareket edeceğini bu işaret ve levhalar yardımı ile belirlenir.Trafik işaret ve levhaları olmasaydı nasıl davranılacağı bilinmediği için sürekli kazalar meydana gelebilir. Bu levhalar ve işaretler ile bu kayıplardan büyük ölçüde korunulur. Trafik levhaları trafikte bulunan araç ve insanların ortak dilidir. Bundan dolayıdır ki bu işaret ve levhaları düzgün ve doğru okumak hayati önem taşır. Trafikte işaretlerin ve levhaların her birinin ayrı birer anlamı vardır. Yayalar ve sürücüler bu işaretleri okuyarak trafikte seyir ederler.

  Otoyol Çıkış Levhası

  Otoyol Çıkış Levhası; oto yollarda azami hız 120 km/s iken azami hız ise 40 km/s dir. Otoyollar da çıkış yapılacağı zamanlar da otoyol çıkış yaklaşım levhaları ilk olarak görülür. Üzerlerindeki mesafe kadar otoyoldan çıkılacağı gösterilir. Burada maksat sürücünün otoyoldan çıkmak için ne kadar mesafesinin kaldığını göstererek sürücüye yardımcı olmaktır. Sürücü burada yazılan mesafeye göre hızını ayarlar ve güvenli bir şekilde otoyoldan çıkar. Otoyol Çıkış Levhaları, çıkışa 300 metre kala görünmeye başlamaktadır.

  ]]>
  Türkiye Devlet Sınırı Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/turkiye-devlet-siniri-levhasi.html Tue, 06 Nov 2018 20:17:05 +0000 Türkiye Devlet Sınırı Levhası, Sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapan sürücülere Türkiye’ye geldiklerini bildirir. Türkiye devlet sınırı levhası, kara yolları genel müdürlüğü tarafından adlandır Türkiye Devlet Sınırı Levhası, Sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapan sürücülere Türkiye’ye geldiklerini bildirir. Türkiye devlet sınırı levhası, kara yolları genel müdürlüğü tarafından adlandırılan şekil ve biçimdedir. 2 mm çapın da Galvaniz Sac’dan imal edilmiştir. Omega direğe uygun olacak biçim de delikler açılmıştır.

  Türkiye Devlet Sınırı Levhası, normal performans Reflektif” ile imal edilmiştir. Normal performans reflektif (Tip-1) uzun seneler zorlu hava koşullarına dayanır ve renkleri solmaz. UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Reflektif özelliği sayesinde karanlıkta kolay bir şekil de fark edilir. Kazaların azalmasına sebep olur. Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur.

  Türkiye Devlet Sınırı Levhası

   Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan trafik levhası ölçüleri aşağıdaki gibidir;

  • 60 cm şeklin de olan yuvarlak trafik levhası
  • 60 cm biçimin de olan kare trafik levhası
  • 90 cm biçimin de olan üçgen trafik levhası
  • 75 cm şeklin de olan üçgen trafik levhası
  • 75 cm şeklin de olan sekizgen trafik levhası
  • 60 cm biçimin de olan sekizgen trafik levhası
  • 30 x 100 cm şeklin de olan dikdörtgen trafik levhası
  • 50 x 75 cm biçimin de olan dikdörtgen trafik levhası
  Trafik levhaları, sürücü ve yayalara uymaları gereken kuralları simgelerle anlatır. Yeterli miktar da kullanılması gerekmektedir. Kolay görünür bir biçim de yerleştirilmesi, tercihen omega direk kullanılması tavsiye edilmektedir. Trafik kazalarında, kazanın meydana geldiği yerde yeteri kadar ve doğru trafik levhasının bulunup bulunmadığının da soruşturma konusu olduğuna dikkat etmek gerekir. Trafik işaretlerinin manalarını bilmek ve uygulamak sürücü ve yayaları kazalara karşı korur.
  ]]>
  Akaryakıt İstasyonu Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/akaryakit-istasyonu-levhasi.html Wed, 07 Nov 2018 07:16:34 +0000 Akaryakıt İstasyonu Levhası, Akaryakıt istasyonu levhası, trafik levhaları genel olarak uyarıcı ve bilgilendirici amacıyla gidiş yönünün sağ kısımında mavi renkli olup 17*35 boyutundaki dörtgen levhalardandır. Genel olarak t Akaryakıt İstasyonu Levhası, Akaryakıt istasyonu levhası, trafik levhaları genel olarak uyarıcı ve bilgilendirici amacıyla gidiş yönünün sağ kısımında mavi renkli olup 17*35 boyutundaki dörtgen levhalardandır. Genel olarak trafikte seyir halinde iken bir çok levhalar ve trafik ışıkları ile karşılaşmaktayız. Trafik halinde iken kara yollarında bulunan bu trafik levhaları genel olarak hiç bir şekilde boşuna değil ve tam aksine temel mantığında trafikte oluşabilecek kazaların risk oranlarını aşağılara çekmek amacıyla yerleştirilmektedir. Trafik levhaların asıl mantık çerçevesinde bulunması, her daim kazaları önlemek amacıyla olsa da aynı zamanda trafikte araç kullanan şoförlere yardımcı olmak ve bilgilendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bize düşen görevde kara yolları tarafından her levhayı dikkate almak ve trafik kurallarına uymamızdır. Fakat ülkemizde her yıl binlerce insan trafik kazalarında hayatlarını kaybetmektedir. Ne yazık ki ülke olarak trafik kurallarını tam anlamıyla uymamaktayız. Unutmamalıdır ki trafikte ihmal edilen her bir kural ve dikkate alınmayan her bir uyarının bedeli çok ağır olmaktadır. Bedelini yalnız kendi canımızla çekmenin yanında başka insanlarında hayatlarını riske atmakta olduğumuzu unutmadan bilinçli bir şekilde ve trafik kurallarına uyarak araçları kullanmalıyız. Akaryakıt istasyonu levhası da trafikte hem ikaz hemde bilgilendirme amacıyla kullanılan levhalardır. Ve trafikte seyir halinde iken şoförlere kolaylık sağlamak ve yardımcı olmak amacının dışında içinde bir çok uyarı niteliği taşımaktadır. Her levhanın altında bir çok ikazlar mevcuttur. Önemli olan bu ikazları çok iyi tespit etmek ve dikkatli bir şekilde bu ikazları uymamız gerekmektedir. Bundan dolayı bize sizler için akaryakıt istasyonu levhası hakkında bilmemiz gerekenleri ve şoförler için önemini ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

  Akaryakıt İstasyonu Levhası
  Akaryakıt İstasyonu Levhası Şoförler İçin Önemi; Akaryakıt istasyonu levhası şoförler için bir çok önemi ve içinde bir çok dikkat etmemiz gereken önemli detaylar mevcuttur. Akaryakıt istasyonu levhası mavi renkte ve yolun sağ kısımında bulunan levhanın üzerinde akaryakıt deposunun karartma ile yapılan sembolü mevcuttur. Ve akaryakıt istasyonuna vardığınızı belirtmek ile birlikte bir çok önemli detayları da vardır. Bizde sizler için bu detayları maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Akaryakıt istasyonu levhası ilk olarak yolculuk esnasında yakıtınızı kontrol ediniz. Ve akaryakıtınız az kaldığı takdirde ileride akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Genel olarak verilmek istenen ilk mesajlar arasındadır. 
  • Akaryakıt istasyonu levhası bir diğer önemi ise yolculuk esnasında dinlenme ihtiyacınız varsa ve uykulu iseniz akaryakıt istasyonuna kısa bir mesafe kaldığını ve bu şekilde uykulu iseniz mutlaka akaryakıt istasyonlarının dinlenme tesisleri kısımında dinlenmeli ve yolculuğunuza bu şekilde devam etmeniz gerektiğini belirtmektedir. 
  • Akaryakıt istasyonu levhası diğer bir önemli yanı ise akaryakıt istasyonuna az mesafe kaldığını ve hızlı iseniz hızınızı düşürmeniz gerektiğini belirtmektedir. Çünkü akaryakıt istasyonu levhası bulunan kara yollarında yolun sağ kısımında yol ile aynı sınırda olduğunu akaryakıt istasyonu önünden geçerken dikkat etmeniz gerektiğini belirtmektedir. 
  • Akaryakıt istasyonu levhası bir diğer en önemli yanı trafikte seyir halinde iken akaryakıt istasyonu önünden geçeceğiniz ve bu sırada tehlikeli uzun araç kategorisinde olan akaryakıt deposu araçları her an yola çıkabilir. Ve olası facianın önlemini almak amacıyla dikkat etmeniz gerektiğini belirtmektedir.
  ]]>
  Geçme Yasağı Sonu Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/gecme-yasagi-sonu-levhasi.html Wed, 07 Nov 2018 09:12:47 +0000 Geçme yasağı sonu levhası, kara yolları genel müdürlüğünce hazırlanan ve sürücülere, daha önce konulmuş olan ""Geçme yasağı levhası"nın sona erdiğini bildiren levhadır. Bu levha görüldüğü takdirde öndeki araç Geçme yasağı sonu levhası, kara yolları genel müdürlüğünce hazırlanan ve sürücülere, daha önce konulmuş olan ""Geçme yasağı levhası"nın sona erdiğini bildiren levhadır. Bu levha görüldüğü takdirde öndeki araç, karşıdaki şeritte gelen bir araç olup olmadığından emin olunduktan sonra sollanabilir. 

  Geçme yasağı sonu levhasının olmadığı yerde, geçme yasağının sona erdiği, kaplama üzerindeki sürekli çizgilerin, kesik hale gelmesiyle de sürücüye bildirilebilir. Ancak sürücülerin dikkatini çekebilmek ve olası yanlış sollama kazalarının önüne geçebilmek için geçme yasağı sonu levhası yöntemi daha fazla tercih edilmektedir.

  Uyarı levhaları içerisinde kamyonlara, bisikletlere veya ağır vasıta taşıtlarına yönelik özel levhalar bulunmaktadır. Geçme yasağı sonu levhası da bunlara dahildir. Yuvarlak içerisinde iki tane taksi tipi araç bulunuyorsa ve ikisi de siyah renkle belirtilmişse bu, binek araçlar için geçme yasağı sonunun geldiğini bildiren levhadır. 

  Geçme Yasağı Sonu Levhası
  Aynı yuvarlak sınır içerisinde sağ şeritte binek tipi bir araba, sol şeritte ise bir kamyon resmedilmiş ve her ikisi de siyah renkle belirtilmişse bu da kamyonlar için geçme yasağı sonu levhasıdır. 

  Kamyonlar, hacim ve motor özellikleri nedeniyle atik olmayan araçlar oldukları için sollama işlemini güvenli bir şekilde tamamlama süreleri de binek araçlara göre daha uzun sürmektedir. Kara Yolları Genel Müdürlüğüne bağlı mühendis ve yardımcı uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalar ve testler sonucunda, kamyonların ve binek tipi araçların güvenli sollama sürelerine göre geçme yasağı sonu levhası dikilecek alanlar belirlenir.

  Bu levhaların hiçbirine uymayan veya kendi araç özelliklerine uymadığı halde başka özellikte araçlar için dikilmiş olan levhalara göre hareket eden sürücüler, trafik mobese kameraları veya trafik görevlileri tarafından tespit edildiği takdirde cezai işlem uygulanır. Trafik levhalarına uymayan sürücülere uygulanan cezai işlemlerin miktarları ve ödeme sürelerinde geçtiğimiz yılbaşı itibariyle artışa gidilmiş ve caydırıcılık oranları artırılmak istenmiştir. 

  Ülkemizde trafik kazalarının yüzde 80 gibi yüksek bir oranının hatalı sollamalardan kaynaklandığı göz önüne alındığında geçme yasağı sonu levhalarının, trafik güvenliği açısından büyük önem arz ettiği görülebilir.
  ]]>
  Yangın Tehlikesi Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/yangin-tehlikesi-levhasi.html Wed, 07 Nov 2018 23:12:50 +0000 Yangın tehlikesi levhası, bulunulan bölgenin yangın çıkmaya elverişli, ağaçlık ya da başka yanıcı maddeler içeren bir bölge olduğunu bildiren levhadır. İkaz ve uyarı levhaları sınıfına dahildir. Genellikle şehirler Yangın tehlikesi levhası, bulunulan bölgenin yangın çıkmaya elverişli, ağaçlık ya da başka yanıcı maddeler içeren bir bölge olduğunu bildiren levhadır. İkaz ve uyarı levhaları sınıfına dahildir. Genellikle şehirler arası yollarda ağaçlık alanların fazlaca bulunduğu bölgelere yerleştirilir. 

  Yangın tehlikesi levhası görülen yerlerde araç içinde yakılmış kibrit, kağıt vb. maddeler kontrolsüz bir şekilde kesinlikle dışarıya atılmamalıdır. Atılan küçücük yanan bir maddenin, hektarlarca ormanı yok edebilecek geniş bir yangının başlangıç kıvılcımı olabileceğini unutmamak gerekir.

  Ormanlık alanlar, coğrafi özellikleri nedeniyle genellikle bol rüzgar alan yerlerdir. Bu rüzgarlar ise küçük yangınları büyütmekte en büyük etkendirler. Sürücü ya da yolcuların, bir anlık dikkatsizlikle araçtan attığı küçük bir kıvılcım kaynağı, kuvvetli rüzgarlar tarafından ormanlık alana ya da yanıcı maddelerin bulunduğu bir iş yeri, yerleşim yeri benzeri bir alana ulaştırılabilir. Aynı şekilde yangının büyüme ve geniş alanlara yayılma süresi de rüzgarlar sayesinde pek uzun sürmez.

  Yangın tehlikesi levhası, böylesi faciaların önüne geçebilmek için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir levhadır. Bu levhaların bulunduğu bölgelerde piknik, mangal, ya da herhangi bir yakım işlemi gerektirecek eylemler yapılmaması gerekir.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Ekipleri ve Kara Yolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle trafik uyarı ve tanzim levhalarına uymayan sürücülerin araçları, kısa süre içinde tespit edilmektedir. Özellikle mobese kameraları ya da radar cihazları ile denetlenen yollarda tespit işlemleri kısa süre içinde gerçekleşir. 

  Yangın Tehlikesi Levhası
  Yangın tehlikesi levhası bulunan bir bölgeden geçerken levhanın belirttiği yasağa aykırı eylemlerde bulunan sürücüler, yılbaşı itibariyle  caydırıcılık oranı artırılmak için zam yapılan ceza ücretlerini ödemekle mükelleftir. 

  Özellikle ülkemizin çok sayıda orman barındıran Karadeniz, Ege, Akdeniz gibi bölgelerinde yangın tehlikesi levhası sayıları ve bu levhalara uymayanları tespit etmek amacıyla görevlendirilen ekipler oldukça fazladır. Bu ekipler, gerek insan kaynaklı gerek doğal bir yoldan çıkan yangınları en kısa süre içinde gerekli birimlere haber verme, söndürülmesinde etkin olarak görev alma gibi vazifelerin yanında, bu yangınların çıkmasını önlemek için yapılabilecek her türlü tedbir için de yetkilerle donatılmışlardır. 

  Bu yetkilere, yangın tehlikesi levhasına uymayan sürücüleri uyarma ve plakalarını tespit ederek gerekli kurumlara bildirmek de dahildir. Sürücüler bu caydırıcı unsurları göz önünde bulundurmalı ve büyük hasarlar bırakacak yangınların önüne geçmek için kurallara uymalıdır.
  ]]>
  Yüzme Yeri Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/yuzme-yeri-levhasi.html Thu, 08 Nov 2018 03:40:41 +0000 Yüzme Yeri Levhası, yol kenarında yüzme yeri olduğunu bildiren Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından belirli standartlarda tanımlanmış şekil ve boyutlarda levhalar dır. Bu levhanın bulunduğu yerde güvenli bir Yüzme Yeri Levhası, yol kenarında yüzme yeri olduğunu bildiren Kara yolları Genel Müdürlüğü tarafından belirli standartlarda tanımlanmış şekil ve boyutlarda levhalar dır. Bu levhanın bulunduğu yerde güvenli bir şekilde suya girip yüzülebileceğini gösterir. Yüzme yerinde gerekli duş, tuvalet gibi gerekli hizmet tesislerinin bulunması gerekir. Yakında bulunabilecek  diğer levhalar ise  karavanlı kamp yeri levhası, piknik alanı levhası,  çadırlı kamp yeri levhası, gençlik kampı yeri levhasıdır. 

  Yüzme Yeri Levhası

  Yüzme Yeri Levhası; bitiminde yüzülmez levhası bulunur  buda yüzülecek yerin bittiğini gösteren bir levhadır. Yüzme yeri levhasını, hizmeti veren yer Karayolları Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu standart ve boyutlarda yaptırmak zorundadır. 


  ]]>
  Meskun Mahal Yerleşim Birimi Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/meskun-mahal-yerlesim-birimi-levhasi.html Thu, 08 Nov 2018 08:39:34 +0000 Meskun Mahal ( Yerleşim Birimi ) Levhası, takip  edilen yol üzerinde bulunan il, ilçe, bucak ve köy gibi yerleşim birimlerine girildiğini gösterir. Bu levhalar meskun mahal il merkezi levhası ilin nüfusunu, deniz seviyesind Meskun Mahal ( Yerleşim Birimi ) Levhası, takip  edilen yol üzerinde bulunan il, ilçe, bucak ve köy gibi yerleşim birimlerine girildiğini gösterir. Bu levhalar meskun mahal il merkezi levhası ilin nüfusunu, deniz seviyesinden yüksekliğini ve azami hız sınırını göstermektedir. Meskun mahal ilçe merkezi levhası ilçeye girildiğini gösterir bununla beraber ilçenin nüfusu da yer alır. Meskun mahal bucak-belde-köy levhası da bir bucak-belde veya köye girildiğini göstermektedir. Bu levha meskun mahal şartların uyulmasını hatırlatır.

  Meskun Mahal Yerleşim Birimi Levhası
  Meskun Mahal Yerleşim Birimi Levhası yerleşim yerleri bitiminde meskun mahal yerleşim birimi sonu levhası ile gösterilir. Bu levha ile beraber azami hız sınırının da kalktığı belirtilir.
  ]]>
  Sınırlı Süreli Park Bölgesi Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/sinirli-sureli-park-bolgesi-levhasi.html Thu, 08 Nov 2018 23:51:21 +0000 Sınırlı süreli park bölgesi levhası, olan yerde park etmenin ücretli ya da ücretsiz şekilde belirli bir süre ile sınırlandırılmış olduğu bir bölgeye girildiğini gösterir. Trafik levhasının altında bulunan s Sınırlı süreli park bölgesi levhası, olan yerde park etmenin ücretli ya da ücretsiz şekilde belirli bir süre ile sınırlandırılmış olduğu bir bölgeye girildiğini gösterir. Trafik levhasının altında bulunan süre sınırlarına ve sınırlama sistemi yani parkmetre, park diski gösterileceği için bunlara dikkat edilmesi gerekir.

  Trafikte park etme ve duraklama işaretlerinin kullanımı sürücülerin araçlarını park edecekleri yerlerin ya da belirli süreyle durabilecekleri yerlerin denetimini ve düzenlemesini yapmakta olur. Caddelerin ve sokakların bir kısmında park eden araçlar bazı sorunlara ve tehlikelere neden olabilir. Bu yüzden böyle riskli yerlere park etmek yasaklanmalı ya da park etmek düzenlenmelidir. Bazı yerlerde ise, park etmek oldukça tehlikeli olabileceğinden, duraklama ve park etme yasaklanmalıdır.

  Sürücülerin bu şekilde uygun olmayacak şekilde park etmesinin önlenmesi amacıyla, park edilebilecek yerlerin düzenlenmesi ve sürücülerin uygun olan park yerlerine yönlendirilmesi gerekmektedir. Park edilecek yerlerin bu şekilde park işaret levhaları ile gösterilmesi gerekmektedir. Ancak bu levhaların çok aşırı derecede kullanılması da bunlara uyulma oranını azaltabilir. Bu nedenle iyi etüt edilmesi gerekir.

  Sınırlı Süreli Park Bölgesi Levhası

  Caddelerde, sokaklarda konulan park işaret levhasıyla gösterilen park etme izni, başka bir işaret bulunmuyorsa, bir sonra gelen kavşağa kadar devam etmektedir. Ancak bu bütün P grubu trafik işaret levhalarında bir sonraki kavşağa kadar konulan başka bir işaret levhası olursa, bu levhada sona erer. Birde belirli süre park etme sadece yolda tek yönlü olarak uygulanır. Bu yolun sol yönü için geçerli olur. Yani sınırlı süreli park bölgesi levhası yolun soluna konulur.

  ]]>
  Polis İşareti Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/polis-isareti-levhasi.html Fri, 09 Nov 2018 07:41:05 +0000 Polis İşareti Levhası, trafikte araç kullanıcılarının uymaları gereken özel yükümlülükler, çeşitli yasaklama ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirmek için kullanılması gereken işaret levhalarıdır. Genel olarak ku Polis İşareti Levhası, trafikte araç kullanıcılarının uymaları gereken özel yükümlülükler, çeşitli yasaklama ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirmek için kullanılması gereken işaret levhalarıdır. Genel olarak kullanımı sağlanan polis işaret levhasına ek olarak bir panel üzerinde aksi belirtilmedikçe, işaret levhasıyla belirtilen yasaklama ve kısıtlama levhalarının dikilen noktasından itibaren başlar ve aksini belirten bir işaret levhasına kadar veya bir sonraki kavşağa kadar devam eder. Belirtilen yasaklama veya kısıtlamanın kavşaktan sonra da geçerli olmaya devam etmesi gerekiyorsa eğer işaret tekrarlanır. Bir meskun mahal işaret levhasıyla beraber kullanımı sağlanan polis işareti levhası belirlenen mahaldeki yolun belirli kısımlarında öteki işaretlerle farklı bir kuralın bildirilmesi dışında bu kuralın, bütün belirlenen mahal boyunca geçerli olduğu anlamını taşır. Polis işaret levhası yol kullanıcıları tarafından kolayca görülebilecek ve kolay anlaşılabilecek bir biçimde monte edilmelidir. Polis işaret levhalarının temiz ve iyi durumda tutulması gerekmektedir. Polis işareti levhası, öncelik bildiren işaretler, yasaklama ve kısıtlama bildiren işaretler ve mecburiyet bildiren işaretler olarak bilinmektedir.

  Karayolu kenarında polis işareti levhası olması yolun kenarında polis karakolunun bulunduğunu bildirir ve polis noktasının yerini işaret eder. Polis işareti levhası kara yolları genel müdürlüğü aracılığıyla tanımlanan şekil ve boyutlarda olmaktadır. 2 mm galvaniz sacdan üretilir. Omega direğe uygun bir şekilde delikleri açılır. Polis işareti levhası normal performans reflektif ile üretimi yapılır. Normal performans reflektif uzun yıllar boyunca zorlu hava koşullarına dayanıklı olarak ve renklerini kaybetmeyecek olan özellikte üretimi sağlanmıştır. UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Polis işareti levhası reflektif özelliği sayesinde karanlıkta kolay fark edilecek bir özelliktedir. Kazaları kesinlikle azaltır. Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Karayolları genel müdürlüğü tarafından belirlenen polis işareti levhası ölçüleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir;
  Polis İşareti Levhası
  • 60 cm yuvarlak polis işareti levhası
  • 60 cm kare polis işareti levhası
  • 90 cm üçgen polis işareti levhası
  • 75 cm üçgen polis işareti levhası
  • 75 cm sekizgen polis işareti levhası
  • 60 cm sekizgen polis işareti levhası
  • 30 x 100 cm dikdörtgen polis işareti levhası
  • 50 x 75 cm dikdörtgen polis işareti levhası
  Kullanılan polis işareti levhaları sürücü ve yayalara uymaları gereken kuralları simgelerle anlatmaktadır. Bu levhaların yeterli olan sayıda kullanılması gerekir. Kolay görünür şekilde yola yerleştirilmiş olmadı gerekir, tercihen omega direk kullanılması tavsiye edilir. Trafik kazalarında, kazanın meydana geldiği yerlerde yeterli trafik levhasının ve doğru trafik levhasının olup olmadığının soruşturma hususunda belirlendiğine dikkat etmek gerekir. Trafik işaret levhalarının anlamlarını bilmeliyiz ve uygulamamız sürücü ve yayaları kazalardan korumaktadır. Polis işareti levhası yol kenar kısımlarında herhangi bir sıkıntı meydana geldiğinde levhalar üzerinde bulunan polis noktası uzunluğunu, yer tarifini belirtir. Bu işaret levhasına bütün sürücülerin uyması gerekir.
  ]]>
  Otoyol Başlangıcı Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/otoyol-baslangici-levhasi.html Sat, 10 Nov 2018 00:47:25 +0000 Otoyol Başlangıcı Levhası, genel olarak trafikte seyir halinde iken yolun gidiş yönünden sağ tarafta bulunan ve dörtgen şeklinde olan mavi renkle kaplı olan levhadır. Belirtmek gerekirse trafikte seyir halinde iken kara yollarında Otoyol Başlangıcı Levhası, genel olarak trafikte seyir halinde iken yolun gidiş yönünden sağ tarafta bulunan ve dörtgen şeklinde olan mavi renkle kaplı olan levhadır. Belirtmek gerekirse trafikte seyir halinde iken kara yollarında genel olarak konulan levhaların hiç biri boş değildir. Hepsinin ana mantığı trafikte oluşabilecek kaza ve olağanüstü durumları oranlarını en az seviyeye çekmektir. Ayrıca tüm levhalar trafik kurallarını uygulamanız gerektiğini ve trafik akışının sağlanması ile birlikte trafikte araç kullanan şoförlere yardımcı olmak ve şoförlere uyarı mahiyetinde kullanılan levhalardır. Özellikle uzun yolculuk yapanlar çok dahi iyi biliyodurlar ki trafikte kullanılan levhalar bir çok ciddi kaza oluşumların önüne geçmektedir. Fakat ne yazık ki ülke olarak trafik kazalarında her yıl binlerce insanımız hayatlarını kaybetmektedirler. Böyle bir tablo ele alındığında görülüyor ki birçok kişi trafik kurallarına uymamakta ve kendi canlarını riske sokmakla birlikte başka insanlarında hayatlarını riske sokmaktadırlar. Birey olarak üstümüze düşeni yapmalı ve mümkün olduğu kadar trafik kurallarına uymayı ve levhalar ışıklar gibi trafikte bizlere yardımcı olmak isteyen düzeneklere uymalıyız. Aksi takdirde bedelini çok ağır bir şekilde ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu bedel ise çoğunlukla canınızla ödemek zorunda kalınan bedellerdir. Otoyol başlangıcı levhası da ayını şekilde trafikte seyir halinde iken ikazda bulunmak ve araç kullanan şoförlere yardımcı olmak amacıyla kullanılan levhalardandır. Otoyol başlangıcı levhası genel olarak trafikte seyir halinde iken kara yolları tarafından trafiğin daha güvenli ve hızlı bir şekilde sağlanması amacıyla hazırlanan yolların girişlerinde kullanılan levhalardır. Fakat her trafik levhasında olduğu gibi otoyol trafik levhalarında bir çok ikaz ve şoförlere kolaylık sağlanması amacıyla uyarılar mevcuttur.

  Otoyol Başlangıcı Levhası
  Otoyol Başlangıcı Levhası Şoförler İçin Önemi; Otoyol başlangıcı levhası, şoförler için oldukça önemlidir. Genel olarak şoförlerin kaza risklerini azaltmakla birlikte aynı zamanda şoförlere kolaylık sağlamaktadır. Bundan dolayı şoförlere sağladığı kolaylıklar ve ikazlarını maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Şoförler için otoyollara girdiklerini ve sürüş modunu otoyollar düzeyinde kullanması gerektiğini belirtmek için otoyolların başlangıç kısımı gidiş yönünün sağında olacak şekilde konumlandırılan levhadır.
  • Otoyollarda sürüş hızı olarak diğer kara yolları bölgelerine göre biraz daha hız limiti yüksektir. Misal olarak bir otomobil şehir içi yerleşim yerlerinde hız limiti 50 km. iken otoyollarda bu limit 120 km. olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı, otoyollara giriş anında diğer araçların hızını kesmeyecek ve trafiği aksatmayacak şekilde hızlanabilir. bu hız limiti paylaştığımız limiti aşmamak şartıyla
  • Uzun yol şoförleri genel olarak araçların trafikte hız sınır limitleri oldukça düşüktür. Fakat bu hız limiti otoyollara biraz daha artmaktadır. Bundan dolayı, otoyollara giriş esnasında levhalar onlar için hızlarını artırabileceğini vurgulamaktadır. Bu hız belirlenen üst limiti geçmemek şartı ile 
  • Şoförler için uzun bir yol boyunca kavşak ve dönemeçli yolun olmayacağını tam aksine düz bir şeritte kendilerine ayrılan bölümde trafiği aksatmadan gidecekleri bir alana girdiklerinin ve mümkün olduğu kadar çok yavaş gitmemelerini arkadan gelen araçların hızlarını düşürmemelerini gerektirdiğini vurgulamak amacıyla direkt olarak otoyolların giriş kısımında belirtmek amacıyla kullanılmaktadır. 
  ]]>
  Şerit Kullanım Levhası Yol Kenarı https://www.trafikisaretleri.gen.tr/serit-kullanim-levhasi-yol-kenari.html Sat, 10 Nov 2018 10:41:48 +0000 Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı), Kişilerin yolda ilerlerken düzgün bir şekilde şerit kullanması zorunluluk olarak belirlenen ve trafik akışının temel kuralıdır. Yol kapasitesinin en yüksek olan düzeyde kullanılması şe Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı), Kişilerin yolda ilerlerken düzgün bir şekilde şerit kullanması zorunluluk olarak belirlenen ve trafik akışının temel kuralıdır. Yol kapasitesinin en yüksek olan düzeyde kullanılması şeritlerin doğru kullanılmasıyla sağlanabilir. Daha da önemlisi, şeritlerin doğru kullanılması, trafik kazası olasılığını önleyen en etkili ögedir. Tüm sürücülerin doğru şerit kullanımı alışkanlığı ve disiplinini sağlamaları, trafik güvenliğinin sağlanmasında vazgeçilmez olan bir zorunluluk olarak bilinmektedir.

  Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı) genel itibariyle şerit kullanımı yapılmasında belirlenen levhada tek yönlü şeritte taşıt yolunun taşıt trafiğince sadece tek yön olarak gidiş veya geliş için kullanıldığı kara yolu olarak bilinir. Bölünmüş yol ise her iki yönde bulunan taşıtın yollarının birbirinden refüj ile veya yan yana iki devamlı çizgiyle belirgin bir şekilde ayrılmış olduğu kara yolu şerit kullanımı belirtir. Kara yolunda temel kural trafiğin sağdan akması olduğunu herkesin bilmesi gereklidir. Şerit kullanımımda iki yönlü yol levhası taşıt yolunun her iki yönde taşıt trafiği için hem gidiş yolu hem de geliş yolu için kullanımını belirten Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı) levhasıdır.

  Şerit Kullanım Levhası Yol Kenarı
  Şerit kullanımında levhada belirtilen aracı gidiş yönüne göre en sağdan sürmek gerekir. Yol çok şeritli olduğunda, aracımızın hızını ve trafiğin akışını dikkate almamız gerekmektedir ve en uygun şeritten devam etmeliyiz. Şerit değiştirmeden önce, girilecek olan şeritteki araçların emniyetle geçmesini bekleriz. Hem kendi can güvenliğimiz için hem de diğer sürücülerin güvenliği ve yolcuların güvenliği açısından tehlike oluşturacak şekilde işaret yapmadan ve gireceğimiz şeridi kontrol etmeden şerit değiştirmek uygun değildir. Gidişe ayrılan şeritlerden en solda olanı sürekli olarak işgal etmek uygun değildir ve cezası vardır. Bu şeridi sadece geçme ve dönme için kullanmak gerekir. Önümüzdeki aracı sollama yaptıktan sonra diğer araçların da geçişlerine engel olmamak amacıyla sol şeridi kurallara uygun olarak terk etmeliyiz. Motosiklet kullanımında, otomobil kullanımında, minibüs kullanımında, kamyonet veya otobüs kullanımı haricinde kalan ağır araçlardan birini kullanıyorsak eğer iki yönlü dört yada daha fazla şeritli yollarda geçme ve dönme haricinde en sağ şeritten gitmemiz gerekir. İki şeridi birden işgal etmek yanlış bir harekettir. Dört veya daha çok şeritli olan yollarda ve iki yönlü yollarda karşı yönden gelen trafik için ayrılmış şeritlere girmek uygun değildir. Üç şeritli ve iki yönlü yolların kullanımında ise en soldaki şeride hiç bir nedenle girilmez. Bölünmüş olan yollarda, karşı yönden gelen trafik için ayrılmış bölüme kesinlikle girilmez. Tek yönlü olan karayollarıyla bağlantı ve yollarına ters yönden girmemeliyiz ve bu tür yollarda geri geri gitmek uygun görülmez. Şerit kullanma zorunluluğu trafik akışında temel görülen kuraldır. Yol kapasitesinin en yüksek düzeyde kullanılması şeritlerin doğru olarak kullanılmasına aracı olur. En önemlisi de şeritlerin doğru bir şekilde kullanılması trafik kazalarının olma olasılığını önleyen en etkili etken olacaktır. Bütün araç sürücülerinin doğru şerit kullanımı alışkanlığı olması gerekmekte olup ve bu kullanım disiplinini kazanmaları amacıyla Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı) kesinlikle uyması gereken ve belirlenen levhalara uymak zorunlu olan belirteçler olacaktır. 
  ]]>
  Tehlikeli Viraj Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/tehlikeli-viraj-yon-levhasi.html Sat, 10 Nov 2018 20:32:19 +0000 Tehlikeli Viraj Yön Levhası, genel olarak trafikte seyir halinde iken gidiş yönünün sağ kısımında yol kenarı kısımında konulan ve yolculuk esnasında şoförler için ileride tehlike arz eden sağa veya sola oluşacak şekilde Tehlikeli Viraj Yön Levhası, genel olarak trafikte seyir halinde iken gidiş yönünün sağ kısımında yol kenarı kısımında konulan ve yolculuk esnasında şoförler için ileride tehlike arz eden sağa veya sola oluşacak şekilde virajların olduğunu belirtmek amacıyla konulan levhalardır. Ve genel olarak yolculuk esnasında kırmızı renklerde olan levhalar çoğunlukla tehlike arz eden hallerde kullanılmaktadır. Belirtmek gerekirse trafikte kara yolları tarafından konulan trafik levhaları ve trafik ışıkları kesinlikle boş yere değildir. Trafikte kullanılan ışıklar ve levhalar genel olarak oluşabilecek trafik kazaların önlemini almak ve kazaların oluşma oranları hesaplanarak ciddi risk altında olan bölgelerin kaza riski oranlarını minimum seviyeye çekmek amacıyla trafik levhaları ve trafik ışıkları gibi yardımcı ve uyarıcı düzenekler kullanılır.

  Bize bireysel olarak düşen görev, trafik kurallarına ve levhaların belirtmiş olduğu ikazları dikkate almaktır. Aksi takdirde bedelini hayatımızla ödeyebiliriz. Son zamanlarda yapılan incelemer sonucunda ne yazık ki bir çok kişi trafik kurallarına ve levhaların ikazlarına uymadıklarından dolayı her yıl binlerce kişi artarak hayatlarını kaybetmektedirler. Evet ülke olarak böyle bir gerçekle de karşı karşıyayız. Tehlikeli viraj yön levhasında genel kılasmanlarda trafik halinde özellikle uzun yolculuklarda şoförlere yardımcı olmak ve yolculuğun ilerleyen zamanlarında çok ciddi bir kavşakla karşılacağını belirtmek için ve çok dikkatli olmamızı uyarmak için yolun sağ kısımında ve dikkat çekmesi amacıyla ve tehlike arz ettiğinden dolayı kırmızı fosforlu bir şekilde levhadır. Bundan dolayı, mutlaka levhayı dikkate almalı gerekenleri yapmalıyız. Her trafik levhalarında olduğu gibi tehlikeli viraj yön levhasında da birçok uyarıcı ve şoförlere kolaylık sağlaması amacıyla mesajlar içermektedir.

  Tehlikeli Viraj Yön Levhası
  Tehlikeli Viraj Yön Levhası Şoförler İçin Önemi; Tehlikeli viraj yön levhası, şoförler için oluşabilecek kazalar için önceden önlem almak için ve ayrıca seyir halinde iken ileride karşılacabileceği durumu önceden şoförlere iletilmesi bakımından çok önemli ve hayat kurtaran levhadır. Her trafik levhasında olduğu gibi tehlikeli viraj yön levhasında da bir çok önemli detaylar ve şoförler için bir çok önemli tarafları mevcuttur. Bu detayları ve önemli yanlarını maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Özellikle uzun yolculuklarda kırmızı ve beyaz renkte olup ileride tehlikeli bir viraj ile karşılacağını bundan dolayı hızı mutlaka azaltmak zorunda olduğunuzu belirtmek için kullanılır. 
  • Yolculuk esnasında ileride karşılaşılacak virajın dairesel olarak ne kadar uzun ve keskin olduğunu takip eden oklar ile anlayabilir ve buna göre kendinizi hazırlayabilirsiniz. Oklar ardı ardına çok fazla ise viraj oldukça keskin ve dairesel olarak çapları kısadır. Yani dönüş mesafeniz dar demektir.
  • Özellikle geceleri yolculuk esnasında kırmızı ve beyaz rengi ve levhanın fosforlu olmasından dolayı direkt olarak uyarıcı nitelikte ve fosforlarından dolayı gözden kaçmayacak şekilde olmasıdır. Böylelikle ileride girilecek olan viraj hakkında uyarmakla birlikte virajın dar olması ile birlikte uzun farlarınızı yakmanız gerektiğinide bildirmektedir. 
  • Ayrıca levhalarda bulunan yönlerden dolayı sağa veya sola doğru oklar ile hangi tarafa virajın olacağını belirtmektedir. Ve bu okların adedine göre hareket etmeli ve dikkatimizi tam sağlamalıyız.
  ]]>
  Sola Tehlikeli Viraj Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/sola-tehlikeli-viraj-levhasi.html Sun, 11 Nov 2018 12:03:24 +0000 Sola Tehlikeli Viraj Levhası, trafikte seyir halinde iken karayolları tarafından uyarıcı nitelikte olan levha çeşitleri arasındadır. Sola tehlikeli viraj levhası genel yapısı olarak kırmızı çerçevesi ve iç kısımı kırmız Sola Tehlikeli Viraj Levhası, trafikte seyir halinde iken karayolları tarafından uyarıcı nitelikte olan levha çeşitleri arasındadır. Sola tehlikeli viraj levhası genel yapısı olarak kırmızı çerçevesi ve iç kısımı kırmızı beyaz olan fosforlu üçgen şeklinde olan levhalardır. Trafikte kara yolları tarafından genel olarak kaza riski olan bölgelerde oluşabilecek kazaların riskini oranlar dahilinde hesaplamalar yapılarak gidiş yönünün sağ kısımında konulan levhalardır. Trafik kurallarına uymakla birlikte aynı zamanda trafikte seyir halinde iken bulunan levhaların ikazlarına uymalıyız. Aksi takdirde oluşabilecek kazanın önünü alamayabilir ve trafikte en ufak bir hatanın bile bedelini hayatımızla ödemekteyiz. Genel olarak konulan levhaların hepsinin ayrı birer önemi vardır. Ve bu levhalar genel mantık çerçevesinde kaza riskini azaltmanın yanında, trafikte seyir halindeki şoförler için kolaylık sağlamak için de kullanılmaktadır. Her bir levhanın ayrı ayrı anlamı vardır. Kırmızı çerçeveli olanlar genel olarak tehlike arz eden levhalardır. Ve kesinlikle bu tür levhaları göz ardı etmemeliyiz. Sola tehlikeli viraj levhası da tehlike arz eden ikaz mahiyetinde ki levhalardan biridir. Belirtmek gerekirse ülke olarak trafik kazalarında bir çok kişi hayatlarını kaybetmektedirler. Bunlar rakamsal olarak binleri bulmaktadır. Bundan dolayı, trafikte her an için kurallara uymalı ve levhalar ve ışıklar gibi uyarıları dikkate almalıyız. Aksi takdirde kendi canımızı riske sokmakla birlikte başkalarının canlarını da risk altına sokmakta olabilriz. Bundan dolayı, trafikte seyir halinde iken hiçbir levhayı önemsememek gibi lüksümüz yoktur. Her levhanın önemi olduğu gibi sola tehlikeli viraj levhasının da birçok önemli detayları ve üzerinde durulması gereken kritik noktaları mevcuttur.

  Sola Tehlikeli Viraj Levhası
  Sola Tehlikeli Viraj Levhasının Şoförler İçin Önemi; Sola tehlikeli viraj levhasının bir çok önemli detayları ve dikkate alınması gereken yönleri vardır. Trafikte bulunan levhalar genel olarak iki kısımda ele alınmaktadır. Bunlar tehlike arz eden uyarıcı nitelikli levhalar ve yolculuk esnasında şoförlere kolaylık sağlamak amacıyla bilgi amaçlı yardımcı olan levhalardır. Sola tehlikeli viraj levhası da tehlike arz eden durumu belirtmek için kullanılan levhalardandır. Ve bu levhalar ile karşılaştıldığında yapılması gerekenleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Yolculuk esnasında böyle bir levha ile karşılaştıldığında ilk olarak hızlarınıın düşürülmesi gerektiğini ve dikkatli olunmasını belirtmektedir. 
  • Sola tehlikeli viraj levhası bir diğer önemi ise bu levhaların genel olarak renkleri bakımından ve fosforlu olmasından dolayı, direkt olarak uyarı nitelikte olduğunu ve ileride tehlike arz eden bir durum ile karşı karşıya kalabilceğinizi belirtmektedir.
  • Yolculuk esnasında şoförler için dar bir kavşağa gireceğinizi ve hızınızı düşürmekle birlikte geceleri uzun farlarınızı yakmanızı belirtmek amacıyla direkt olarak uyarıcı nitelikte olarak kullanılır.
  • Uzun yolculuk yapan şoförlerin ileride yolun daralarak viraj alacağını ve dairesel çap olarak virajın dönüş kısımında yolun daralacağını belirtmek için kullanılır. Ve geceleri ise levha renklerinden ve fosforundan kaynaklı olarak gerekli tedbirleri almanızı belirtmektedir. 
  ]]>
  Park Etmek Yasaktır Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/park-etmek-yasaktir-levhasi.html Sun, 11 Nov 2018 15:57:52 +0000 Park Etmek Yasaktır Levhası, Bilindiği gibi, trafik kurallarına uymak çok önemlidir ve bu kurallara uymak için de trafik levhalarının ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Konumuz olan park etmek yasaktır levhasının anl Park Etmek Yasaktır Levhası, Bilindiği gibi, trafik kurallarına uymak çok önemlidir ve bu kurallara uymak için de trafik levhalarının ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Konumuz olan park etmek yasaktır levhasının anlamı ise bulunduğu yol üzerinde park etmenin yasak olduğu ve sadece yolcu indirip bindirecek olanlar ya da yük alma ve boşaltma işi yapacak olanlar bu yol üzerinde durabilmektedir. Bu kişilerin durmalarına ise sadece 5 dakikalığına izin verilmektedir.

  Eğer, park etmek yasaktır levhasının alt kısmında bir panel ile yasaklanan mesafe ve süresi belirtilmiş ise, bu süre ve mesafeye uyulması gerekmektedir. Ancak, eğer böyle bir belirtme durumu söz konusu değil ise, bulunulan yerden bir sonraki kavşağa kadar bu yasak devam ediyor anlamındadır.

  Park Etmek Yasaktır Levhası

  Park Duraklama ve park etmek yasaktır levhası yuvarlaktır ve içinde çapraz tek çizgi bulunmaktadır. Ancak, yuvarlak levhanın içinde çarpı şeklinde, bir biri ile kesişen iki çapraz çizgi bulunuyor ise, bu duraklamanın ve park etmenin yasak olduğu anlamına gelmektedir. Bu tabela ile karşılaşıldığında trafik kuralları haricinde burada bir aracın durdurulamayacağı anlaşılmalıdır ve duraklamak ve park etmek yasaktır levhasının altında bir panel levha ile belirtilen mesafe, süre ve araçların cinsleri ile ilgili kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir.  

  ]]>
  Işıklı İşaret Cihazı Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/isikli-isaret-cihazi-levhasi.html Sun, 11 Nov 2018 19:48:54 +0000 Işıklı İşaret Cihazı Levhası, Trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda bulunan ve trafiğin, tabiri caizse felç olmasını engelleyen, yayaların güvenli bir şekilde karşıya geçmesini sağlayan bir trafik işaretidir.  Işıklı İşaret Cihazı Levhası, Trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda bulunan ve trafiğin, tabiri caizse felç olmasını engelleyen, yayaların güvenli bir şekilde karşıya geçmesini sağlayan bir trafik işaretidir. 

  Kırmızı Işık: Aksini gösteren bir işaret yoksa kırmızı ışığa takılan bir araç bekler, hiç bir yöne hareket edemez.

  Sarı Işık: Yol trafiğe açılmak üzeredir. Karşıya geçmek için hazırlanmak gerekir.

  Yeşil Işık: Yol trafiğe açıktır. Aksini gösteren bir işaret yoksa, beklemeden karşıya geçilir.

  Fasılalı yanıp sönen sarı ışık: Yol trafiğe kapanacaktır. Güvenli bir şekilde geçemeyecek olan araçlar geçsin. Diğerleri durmak zorundadır.

  Işıklı İşaret Cihazı Levhası
  Fasılalı Yanıp Sönen Kırmızı Işık: Mutlak duruş yapılması gereken yollarda, yolun müsait olması durumunda geçebilirsin. diğer manada yol müsaitse geç.

  Işıklı Oklar: Dönüşleri düzenleyen işaretlerdir. Ok yönünde dönecek olan araçların yeşil ışık yanmasını beklemesi gerekir.
  ]]>
  Taşıt Giremez Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/tasit-giremez-levhasi.html Mon, 12 Nov 2018 02:29:37 +0000 Taşıt Giremez Levhası, trafik yayaların hayvanların ve araçların kara yolunda ki hal ve hareketlerine denilmektedir. Sadece akılın düzenlendiği yollar sistemi değil toplumdaki bireylerin birbirleri ile etkileşimde bulunduğu, ile Taşıt Giremez Levhası, trafik yayaların hayvanların ve araçların kara yolunda ki hal ve hareketlerine denilmektedir. Sadece akılın düzenlendiği yollar sistemi değil toplumdaki bireylerin birbirleri ile etkileşimde bulunduğu, iletişime geçtiği bir sistemdir. Bu etkileşimden dolayı trafik bir takım kurallar silsilesi ile doğru ve düzenli akışı sağlamaktadır. Bu kurallar gerek can kaybını gerekse mal kaybını minimuma indirmek için düzenlenmiştir. Trafik deki kuralları, trafiğin düzenlenmesi ve denetlenmesini, araçların tescili, teknik durumları, muayeneleri, kara yollarında sürülmesi sırasında alınacak önlemler, araç sürücülerinin sınav ve belgelerinin düzenlenmesini ve trafik ile ilgili diğer hususları  Kara yolları Genel Müdürlüğü düzenlemektedir.

  Taşıt Giremez Levhası
  Taşıt Giremez Levhası, bisiklet, motorlu bisiklet ( mopet ) ve el arabaları dışında ki araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Araç sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekmektedir. Normal olarak bu levhanın konulduğu yolun, karşı yönden tek yönlü trafiğe ayrılmış olduğunu belirtir. Bu levhayı gören motorlu araç sürücülerinin levhanın bulunduğu yere girmeleri durumunda tehlike arz edeceğinden ilgili cezai hükümler kesilir. Bu işaret kırmızı renkli yuvarlak üzerine beyaz kalın çizgi şeklindedir.Bu işaret levhası yasaklama ve kısıtlama bildiren trafik işaret levhaların dandır. 
  ]]>
  Refüj Ayırıcı Başı Ek Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/refuj-ayirici-basi-ek-levhasi.html Mon, 12 Nov 2018 12:07:36 +0000 Refüj (Ayırıcı) Başı  Ek Levhası, tehlike uyarı levhaların dandır. Yolun kullanıcılarını yol üzerindeki herhangi bir tehlike oluşabileceği konusunda uyarmayı ve bu tehlikenin ne olabileceği  konusunda bilgi vermeyi amaçl Refüj (Ayırıcı) Başı  Ek Levhası, tehlike uyarı levhaların dandır. Yolun kullanıcılarını yol üzerindeki herhangi bir tehlike oluşabileceği konusunda uyarmayı ve bu tehlikenin ne olabileceği  konusunda bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu işaretler ayrıca  sürücülerin hızlarını düşürmelerini ve daha dikkatli araç kullanmaları  gerektiğini bildirir. Bu grupta bulunan işaretler genel olarak eşkenar üçgen içerisindeki sembollerle ifade edilir.

  Refüj Ayırıcı Başı Ek Levhası
  Refüj (ayırıcı ) başı ek levhası, yoldaki ve yol kenarında ki bir engelin önüne yerleştirilir. Örneğin köprü ayakları. Engelin sağından-solundan geçilmesi gerektiğini bildirmek maksadı ile  kullanılır. Sağdan gidiniz veya soldan gidiniz levhaları ile birlikte kullanılır. Bölünmüş yollarda refüjde açılan aralıklarda, refüj başına konulmaktadır. 
  ]]>
  İleri Mecburi Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/ileri-mecburi-yon-levhasi.html Tue, 13 Nov 2018 11:38:33 +0000 İleri Mecburi Yön Levhası, trafik yayaların hayvanların ve araçların kara yolunda ki hal ve hareketlerine denilmektedir. Sadece akılın düzenlendiği yollar sistemi değil toplumdaki bireylerin birbirleri ile etkileşimde bulunduğu, İleri Mecburi Yön Levhası, trafik yayaların hayvanların ve araçların kara yolunda ki hal ve hareketlerine denilmektedir. Sadece akılın düzenlendiği yollar sistemi değil toplumdaki bireylerin birbirleri ile etkileşimde bulunduğu, iletişime geçtiği bir sistemdir. Bu etkileşimden dolayı trafik bir takım kurallar silsilesi ile doğru ve düzenli akışı sağlamaktadır. Bu kurallar gerek can kaybını gerekse mal kaybını minimuma indirmek için düzenlenmiştir. Trafik deki   kuralları,trafiğin düzenlenmesi ve denetlenmesini, araçların tescili, teknik durumları, muayeneleri, kara yollarında sürülmesi sırasında alınacak önlemler, araç sürücülerinin sınav ve belgelerinin düzenlenmesini ve trafik ile ilgili diğer hususları  Kara yolları Genel Müdürlüğü düzenlemektedir.

  İleri Mecburi Yön Levhası
  İleri Mecburi Yön Levhası; kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileriye gidilmesini bildirir. 
  ]]>
  Kavşak Ve Geçit Yaklaşım Levhaları Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/kavsak-ve-gecit-yaklasim-levhalari-levhasi.html Wed, 14 Nov 2018 10:24:30 +0000 Kavşak ve geçit yaklaşım levhaları levhası, Bu levha dikdörtgen uzun ince bir levha ve üzerinde kırmızı yazı ile belli mesafeler ve altında her 100 metre ifade eden bir çapraz çizgiler bulunmaktadır.
  Kavşak ve geçit yaklaşım levhaları levhası, Bu levha dikdörtgen uzun ince bir levha ve üzerinde kırmızı yazı ile belli mesafeler ve altında her 100 metre ifade eden bir çapraz çizgiler bulunmaktadır. Levhanın üzerinde yazılan metreler sonunda bir demir yolu geçidi veya kavşak bulunduğunu ifade eder. Bu levhayı gören sürücüler hızını azaltmalı demir yolu geçidi veya kavşağa dikkat etmelidirler.Kavşak Ve Geçit Yaklaşım Levhaları Levhası]]>
  Sesli İkaz Cihazlarının Kullanımı Yasaktır Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/sesli-ikaz-cihazlarinin-kullanimi-yasaktir-levhasi.html Wed, 14 Nov 2018 17:37:54 +0000 Sesli ikaz cihazlarının kullanımı yasaktır, bu levhanın anlamı adından anlaşabileceği gibi levhanın görüldüğü yerlerde araç kornası, hoparlör, siren gibi yüksek ses çıkartan ve uyarı yapan ses cihazlarının kullanımın Sesli ikaz cihazlarının kullanımı yasaktır, bu levhanın anlamı adından anlaşabileceği gibi levhanın görüldüğü yerlerde araç kornası, hoparlör, siren gibi yüksek ses çıkartan ve uyarı yapan ses cihazlarının kullanımın yasak olduğunu ifade eder. Bu levhanın görülebileceği yerler şehir merkezlerinde hastahane civarları, okul veya dershane yakınlarında görülebilmektedir.

  Sesli İkaz Cihazlarının Kullanımı Yasaktır Levhası

  Yuvarlak ortasında korna ve üstünde çapraz kırmızı çizgi bulunur. Levhayı görünce tehlike anı dışında gereksiz gürültü yapmamak gerekir.]]>
  Tarım Traktörü Giremez Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/tarim-traktoru-giremez-levhasi.html Thu, 15 Nov 2018 02:47:59 +0000 Tarım traktörü giremez levhası, Lastik tekerlekli tarım traktörleri için uyarı olan bu levha, bu aracı kullanan sürücüler levhayı gördükleri yola girmemelerini ifade eder.Yuvarlak levha içinde siyah renkte traktör re Tarım traktörü giremez levhası, Lastik tekerlekli tarım traktörleri için uyarı olan bu levha, bu aracı kullanan sürücüler levhayı gördükleri yola girmemelerini ifade eder.Yuvarlak levha içinde siyah renkte traktör resmi üstü çapraz kırmızı çizgi bulunur.

  Tarım Traktörü Giremez Levhası

  ]]>
  Karavanlı Kamp Yeri Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/karavanli-kamp-yeri-levhasi.html Thu, 15 Nov 2018 09:53:54 +0000 Karavanlı kamp yeri levhası, karavanlı kamp yeri levhasının görüldüğü yerde karavanla kamp kurulabilen bir yer olduğunu ifade eder. Dikdörtgen mavi levhanın içinde siyah karavan resmi bulunur. Karavanlı kamp yeri levhası, karavanlı kamp yeri levhasının görüldüğü yerde karavanla kamp kurulabilen bir yer olduğunu ifade eder. Dikdörtgen mavi levhanın içinde siyah karavan resmi bulunur.

  Karavanlı Kamp Yeri Levhası

  ]]>
  Otoyolband Değiştirme Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/otoyolband-degistirme-levhasi.html Thu, 15 Nov 2018 10:59:38 +0000 Otoyol band değiştirme levhası, Otoyolda yol yapımı çalışması veya tamir, bakım onarımı olduğunu ve sürücülerin hız kesmelerini ve gösterilen şeride geçmeleri istenir.  Otoyol band değiştirme levhası, Otoyolda yol yapımı çalışması veya tamir, bakım onarımı olduğunu ve sürücülerin hız kesmelerini ve gösterilen şeride geçmeleri istenir.

   Otoyolband Değiştirme Levhası

  ]]>
  İlk Yardım Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/ilk-yardim-levhasi.html Thu, 15 Nov 2018 17:49:17 +0000 İlk yardım levhası, bulunduğu yerde hastane veya sağlık ocağının olduğunu sürücülere bildirir. Yaralı ve acil hastalar için ilk yardım yapılabilecek yer olduğunu ifade eder. İlk yardım levhası, bulunduğu yerde hastane veya sağlık ocağının olduğunu sürücülere bildirir. Yaralı ve acil hastalar için ilk yardım yapılabilecek yer olduğunu ifade eder.İlk Yardım Levhası]]> Tehlikeli Eğim Çıkış Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/tehlikeli-egim-cikis-levhasi.html Fri, 16 Nov 2018 12:59:41 +0000 Tehlikeli Eğim Çıkış Levhası, tehlike uyarı levhalarındandır. Yolun kullanıcılarını yol üzerindeki herhangi bir tehlike oluşabileceği konusunda  uyarmayı ve bu tehlikenin ne olabileceği  konusunda bilgi vermeyi amaçlama Tehlikeli Eğim Çıkış Levhası, tehlike uyarı levhalarındandır. Yolun kullanıcılarını yol üzerindeki herhangi bir tehlike oluşabileceği konusunda  uyarmayı ve bu tehlikenin ne olabileceği  konusunda bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu işaretler ayrıca  sürücülerin hızlarını düşürmelerini ve daha dikkatli araç kullanmaları  gerektiğini bildirir. Bu grupta bulunan işaretler genel olarak eşkenar üçgen içerisindeki sembollerle ifade edilir.

  Tehlikeli Eğim Çıkış Levhası

  Tehlikeli Eğim Çıkış Levhası; çıkış eğilimli yol kesimine girileceğini bildirir. Çıkış eğimli kesimi rahat geçmek için araç uygun olan vitese getirilir. Genelde düşük vites kullanılarak daha rahat çıkış yapılır.  Diğer işaretlerle bildirilen uyarılara da uyulur. Tehlikeli eğim çıkış levhasını tam aksi tehlikeli eğim iniş levhası da bulunmaktadır. 

  ]]>
  Yandan Rüzgar Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/yandan-ruzgar-levhasi.html Fri, 16 Nov 2018 15:28:02 +0000 Yandan Rüzgar Levhası, trafiği düzenleme amacı ile yapılmış, işaret levhaları, yer işaretlemeleri, trafik polisi veya diğer görevlilerin  trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir. Trafik levhaları ise sabit Yandan Rüzgar Levhası, trafiği düzenleme amacı ile yapılmış, işaret levhaları, yer işaretlemeleri, trafik polisi veya diğer görevlilerin  trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir. Trafik levhaları ise sabit veya taşınabilir bir mesnet üzerine yerleştirilmiş ve üzerindeki sembol renk veya yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan trafik tertibatı dır. Trafik işaret ve levhaları kişiler için  hayati bir öneme sahiptir. Hem trafikte seyreden araçların hem insanların hemde hayvanların uyum içerisinde olmaları için trafik levhaları çok önemlidir. 

  Yandan Rüzgar Levhası
  Yandan Rüzgar Levhası,  yol eksenine dik olarak esen rüzgarın yoldaki trafiği etkileyebilecek kuvvette  olduğunu gösteren tehlike uyarı levhaların dandır. Yarma, tünel, orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır. Direksiyon sıkıca tutulur. Bu uyarı levhaları kuvvetli esen rüzgarların olduğu köprüler, dolgular gibi yerlerde daha sık görülür. Uyarı levhalarını gördüğümüzde öndeki araçla aramızda takip mesafemizi korumamız ve öndeki aracı geçmememiz gerekmektedir.
  ]]>
  Hız Kısıtlaması Sonu Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/hiz-kisitlamasi-sonu-levhasi.html Fri, 16 Nov 2018 17:52:06 +0000 Hız Kısıtlaması Sonu Levhası, Hız kısıtlaması sonu levhası, trafikte seyir halinde iken, kara yolları tarafından daha öncesinde tehlike arz eden bölge olmasından dolayı hız sınırlaması getirilen bölgenin artık geçildiği Hız Kısıtlaması Sonu Levhası, Hız kısıtlaması sonu levhası, trafikte seyir halinde iken, kara yolları tarafından daha öncesinde tehlike arz eden bölge olmasından dolayı hız sınırlaması getirilen bölgenin artık geçildiğine ve bundan sonraki süreçte hızınızı artırabilirsiniz anlamına gelmektedir. Hız sınırlaması sonu levhası sembol ve şekil olarak dairesel olan levha türleri arasındadır. Ve levhada daha önce kısıtlaması gereken maksimum hızın üstüne çıkılabilir, anlamına gelen rakamsal ifadeler kullanılır. Yani daha öncesinde trafikte seyir halinde iken en fazla çıkılabilecek hız 50 km. ise dairesel olan levhanın içinde siyah beyaz olarak rakamsal km. kullanılarak ifade edilir. Unutulmamalıdır ki trafikte seyir halinde iken kara yolları tarafından kullanılan trafik levhaların hiç biri boş yere değildir. Trafikte seyir halinde iken genel olarak kullanılan trafik levhaları gidiş yönünün sağ tarafından şoförlere yardımcı olmak ve tehlike arz eden bölgelerde kaza risklerini en aza indirmek ve oransal olarak minimum seviyeye çekmek amacıyla trafikte seyir halinde iken kara yolları tarafından yolun gidiş yönünün sağ tarafına konulan levhadır. Bize düşen bireysel görev arasında trafik kurallarına uymak ve kara yolları tarafından belirlenen bu levhaların yapmış olduğu ikazlara uymaktır. Fakat ne yazık ki ülke olarak pekte trafik kurallarına uyan ve bu levhaların yapmış olduğu ikazları dikkate alan bir toplum değiliz. Çünkü yapılan analiz ve incelemeler sonucunda her yıl binlerce insan trafik kazalar sonucu hayatlarını kaybetmektedirler. Bundan dolayı trafikte seyir halinde iken hiçbir levha ve ışıkları göz ardı etmemeli ve mümkün olduğu kadar trafik kurallarına uymalıyız. Hız kısıtlaması sonu levhası, şoförler için bir çok anlamı ve önemi vardır. Bizde sizler için hız kısıtlaması sonu levhası hakkında önemli yanlarını ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

  Hız Kısıtlaması Sonu Levhası
  Hız Kısıtlaması Sonu Levhası Şoförler İçin Önemi; Hız kısıtlaması sonu levhası diğer levhalarda olduğu gibi bir çok önemli yanları ve dikkat edilmesi gereken hususları mevcuttur. Belirtmek gerekirse trafikte kullanılan levhaların asıl mantığı kaza risklerini azaltma ve şoförlere yardımcı olmak için bilgi amaçlı levhalardır. Hız kısıtlaması sonu levhası şoförler için önemli yanları ve dikkat edilmesi gereken hususları maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Hız kısıtlaması sonu levhası şoförler için önemi, genel olarak bu levhalar yolculuk esnasında okul hastane vb. gibi ciddi kalabalık olan riskli bölgelerde şoförlerin yavaşlaması gerektiğini belirtmek amacıyla daha öncesinden bir hız limiti belirleyerek üstüne çıkılmaması gerektiğini vurgular. Daha sonrasında hız kısıtlaması sonu levhası ile birlikte şoförlere riskli alandan uzaklaştıkları ve hızlarını artırabileceklerini ifade etmektedirler.
  • Hız kısıtlaması sonu levhası şoförler için bir diğer önemli yanı ise bu levhalar uzun yolculuk yapanlar çok daha bilirler gece araç kullanırken çok dar ve tehlikeli virajlı yollar ile karşılaşılmaktadır. Bu levhalardan önce kullanılan hız kısıtlaması levhası ise bu yolculuk esnasında yolun tehlikeli olduğunu ve bundan dolayı hızlarının düşürülmesinin gerektiğini belirtirler. Bu yolculuk esnasında artık tehlikeli yolculuğun bittiğini ve hızınızı artırarak yolculuğunuza devam etmenizi sağlar.
  • Hız kısıtlaması sonu levhası şoförler için bir diğer önemli yanı ise yolculuk esnasında dar yollarda özellikle geceleri daha öncesinden belirtilen hız kısıtlaması levhası ile birlikte yavaşlamakta olanlar ve kötü yol koşulundan dolayı uzun farları yakmak zorunda kalanlar için artık tehlikeli bölgeden uzaklaştığını ve şoförlerin kısa farlarını yakarak hızlarını artırabilirler anlamına gelmektedir.
  ]]>
  Motosiklet Giremez Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/motosiklet-giremez-levhasi.html Sat, 17 Nov 2018 07:40:22 +0000 Motosiklet Giremez Levhası, Büyük şehirlerde ulaşımda birinci tercihimizi toplu taşımalardan yana kullanıyoruz. Yürümek ve bisiklete binmek gibi bireysel seçeneklerin olduğunu da biliyoruz. Otomobil kullanımının gün geçtik Motosiklet Giremez Levhası, Büyük şehirlerde ulaşımda birinci tercihimizi toplu taşımalardan yana kullanıyoruz. Yürümek ve bisiklete binmek gibi bireysel seçeneklerin olduğunu da biliyoruz. Otomobil kullanımının gün geçtikçe arttığı dolayısıyla doğanın ve insanların bundan olumsuz etkilendiği herkesçe biliniyor. Yollardan otoparklara, benzin istasyonlarından bakım servislerine kadar şehirlerdeki sınırlı yaşam alanları artık otomobiller tarafından işgal edilmiş durumdadır. Büyük şehirlerde otomobiller tarafından işgal edilen bu yaşam alanlarını geri kazanmanın yollarından biri de bireysel motosiklet kullanımının yaygınlaştırılmasıdır. Bütün bunların yanı sıra büyük şehirlerde özellikle de İstanbul'da trafiği aşıp bir yerden diğer bir yere ulaşmanın motosiklet, bisiklet kullanımı dışında yolu kalmamış görünüyor. Motosiklet kullanımının, bisikletin yerini tutmasa da keyifli ve eğlenceli bir tercih olduğuna da dikkat çekmek gerekir. Motor kullanmanın otomobil kullanmadan farklı olduğunu biliyoruz. Motor sürmede başlangıç seviyesinde olanlarda, daha önceden bisiklete binmedi ise ve araba kullanma konusunda tecrübesiz ise, şehir içinde motora binmesi tavsiye edilmez.

  Motosiklet Giremez Levhası

  Motora hakim olmak ve motor üstünde yapılabilecek veya yapılmayacakları anlamanın en emniyetli yolu, ehliyeti aldıktan sonra, trafiğin olmadığı bir arazide bir motorla pratik yapmaktır. Bu amaç doğrultusundaki kurs ve eğitimler sürücünün motor hakimiyetini arttırarak sürüş tekniğini geliştirir. Motosikletler ile kaza yaşamış diğer araç sürücülerin tümü, motoru görmediklerini veya  onu fark edemediklerini ifade ederler. İşte bu noktada motosiklet sürücülerinin, motosikletin girmemesi gerektiği bir yer olduğu işaretini dikkate almadıklarını veya görmediklerinin bir sonucudur. Bu kazalardan korunmak için araçların aynaları ile diğer sürücülerle göz teması sağlanmalıdır. Bunu yapmayan sürücülerin, uyarılması veya onlardan uzak durulması gerekir . 

  Hazırlanan bu levhaları trafikteki bu riskleri azaltmak amacıyla hazırlanmıştır, Motosikletlerin levhanın bulunduğu yola girmemeleri gerektiğini belirtir. Reflektif olma özelliğinden dolayı karanlıkta kolayca fark edilir. Olası kazaları azaltır. Gündüz ve geceleri yol güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur.

  ]]>
  Köprü Yaklaşım Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/kopru-yaklasim-levhasi.html Sat, 17 Nov 2018 08:02:59 +0000 Köprü yaklaşım levhası, Köprünün korkuluklarının her iki tarafına takılarak köprü genişliği hakkında bilgi veren fosforlu bir tabeladır. Köprüye gelindiğine ifade eder. Köprü yaklaşım levhası, Köprünün korkuluklarının her iki tarafına takılarak köprü genişliği hakkında bilgi veren fosforlu bir tabeladır. Köprüye gelindiğine ifade eder.Köprü Yaklaşım Levhası]]> Soldan Anayola Giriş Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/soldan-anayola-giris-levhasi.html Sun, 18 Nov 2018 00:16:41 +0000 Soldan ana yola giriş levhası, sosyal yaşam içerisinde yaşamayı kolaylaştırmak ve yaşanabilir hale getirmek için kurallarımız vardır. Bunların başında trafik kuralları gelir, trafik kuralları, sürücü ve yayalara Soldan ana yola giriş levhası, sosyal yaşam içerisinde yaşamayı kolaylaştırmak ve yaşanabilir hale getirmek için kurallarımız vardır. Bunların başında trafik kuralları gelir, trafik kuralları, sürücü ve yayalara uyması gereken kuralları simgeler vede şekillerle anlatır. Bunlara kısaca levha denir. 

  Normal Performans Reflektör  ile üretilmiştir. Zorlu hava koşullarına uzun zaman dayanabilen bu malzeme renklerini ve özelliklerini kaybetmez. UV ışınlarına mukavemetlidir. Karanlıkta çok az ışığa rağmen kolay fark edilir. Gece gündüz yol güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur vede kazaları azaltır.

  soldan ana yola giriş levhaları, ana yola sonradan katılan ara yolların ana yola birleştiği noktada bulunur. Bu levhalar asıl amacı ana yol  ile ara yolu belirlemektir. Bu levhalar her iki yolda da bulunur belli bir mesafe bu işaretler sürücülere ana yoldan mı yoksa ara yoldan mı seyir ettiklerini belirler. Ana yoldan seyir eden araç bu levhayı görünce ileride ana yolla bağlanan bir ara yol olduğunu bilir. Ara yoldan seyir eden araç ilerde ana yola bağlanacağını ve buna göre hareket etmesini bilir. 

  Trafik kurallarında araçların daha sağlıklı, güvenilir seyir etmeleri için levhaların nerelerde, ne kadar mesafede bulunması gerektiğini çok iyi hesaplanması lazım. Bu hesaplamalarda dikkat edilecek hususlar yolun durumu, kapasite, hız sınırlaması, kullanım sıklığı, gece vede gündüz trafik yoğunluğu, mevsimlerden dolayı değişen hava şartları, bulunduğu bölgenin iklim şartları, bulunduğu bölgenin rakımı vb. gibi özellikler dikkate alınarak levhaların ne sıklıkla, ne kadar yükseklikte kullanılmasına karar verilir. 

  Soldan Anayola Giriş Levhası
  Olabilecek trafik kazalarında yada olmuş bir kazanın sebepleri araştırılırken yollarda bulunan, bulunması gereken levhalarında incelenmesi ön görülmektedir.

  Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen trafik levhalar ölçüleri şöyledir. 60 cm Yuvarlak Levhası - 75 cm Üçken Trafik Levhası - 75 cm Sekizgen Trafik Levhası - 60 cm Sekizgen Trafik Levhası - 90 cm Üçgen Trafik Levhası - 30x100 cm Dikdörtgen Trafik levhası - 50x75 Dikdörtgen Trafik Levhası 
  ]]>
  Yolda Çalışma Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/yolda-calisma-levhasi.html Mon, 19 Nov 2018 00:15:50 +0000 Yolda Çalışma Var Levhası, trafiği düzenleme amacı ile yapılmış, işaret levhaları, yer işaretlemeleri, trafik polisi veya diğer görevlilerin  trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir. Trafik levhaları ise sabit Yolda Çalışma Var Levhası, trafiği düzenleme amacı ile yapılmış, işaret levhaları, yer işaretlemeleri, trafik polisi veya diğer görevlilerin  trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir. Trafik levhaları ise sabit veya taşınabilir bir mesnet üzerine yerleştirilmiş ve üzerindeki sembol renkler  veya yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan trafik tertibatı dır. Trafik işaret ve levhaları kişiler için  hayati bir öneme sahiptir. Hem trafikte seyreden araçların hem insanların hemde hayvanların uyum içerisinde olmaları için trafik levhaları çok önemlidir. 

  Yolda Çalışma Levhası

  Yolda Çalışma Var Levhası, bu işaret levhası ilerideki yol üzerinde  yol çalışmasının olduğunu, kaplama üzerinde kir veya çamur nedeni ile yol yüzeyinin kaygan olabileceğini göstermektedir. Diğer işaretler ve yoldaki trafik levhalarına uyulur. Levhanın görüldüğü an hız azamiye indirilir ve kontrollü bir şekilde geçiş yapılır. Bazen yol çalışma nedeni ile ikiye bölünebilir. Bu konuda sürücülerin dikkatli olması gerekmektedir.Kendi şeritlerini takip edip yola devam edilmelidir. 

  ]]>
  Sola Mecburi Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/sola-mecburi-yon-levhasi.html Mon, 19 Nov 2018 02:49:01 +0000 Sola mecburi yön levhası, Yol gidişat istikametine göre ileride mecburi olarak sürücülerin sola dönmesini gösteren levhadır. Bu yol üzerinde yapım çalışmasından dolayı güzergah değişikliği de olabilir. Mavi yuvarl Sola mecburi yön levhası, Yol gidişat istikametine göre ileride mecburi olarak sürücülerin sola dönmesini gösteren levhadır. Bu yol üzerinde yapım çalışmasından dolayı güzergah değişikliği de olabilir. Mavi yuvarlak levhanın ortasında sola doğru yön gösteren beyaz ok şeklindedir.

  Sola Mecburi Yön Levhası

  ]]>
  Otoyol Şerit Kapatma Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/otoyol-serit-kapatma-levhasi.html Mon, 19 Nov 2018 15:37:47 +0000 Otoyol Şerit Kapatma Levhası, Bilindiği gibi tüm araç sürücülerinin trafik kurallarına uyması hem kendi can sağlıkları hem de yaya ya da başka sürücülerin can sağlığı açısından oldukça önemlidir. Trafik Otoyol Şerit Kapatma Levhası, Bilindiği gibi tüm araç sürücülerinin trafik kurallarına uyması hem kendi can sağlıkları hem de yaya ya da başka sürücülerin can sağlığı açısından oldukça önemlidir. Trafik kurallarına uyabilmek için ise, öncelikle trafik levhalarındaki işaretlerin ne işe yaradığını bilmek gerekmektedir. Bu trafik levhalarından biri olan otoyol şerit kapatma levhası üçgen şeklinde olup, içinde ise yukarı doğru iki ok ve bir tane de yukarı doğru yarım ve üstünde engel işareti olan dik çizgi bulunmaktadır.  Otoyol Şerit Kapatma LevhasıOtoyol ekspres yollarda bakım, onarım ve yapım olması nedeni ile gidişe ayrılan şeridin trafiğe kapalı olduğunu bildirmek amacı ile otoyol şerit kapatma levhası kullanılmaktadır. Bu levhayı gören sürücünün açık olan şeritlerden birini kullanması gerekmektedir. 

  ]]>
  İleri Ve Sağa Mecburi Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/ileri-ve-saga-mecburi-yon-levhasi.html Mon, 19 Nov 2018 21:29:03 +0000 İleri Ve Sağa Mecburi Yön Levhası, Bilindiği gibi tüm araç sürücülerinin trafik kurallarına uyması hem kendi can sağlıkları hem de yaya ya da başka sürücülerin can sağlığı açısından oldukça önemlidir. İleri Ve Sağa Mecburi Yön Levhası, Bilindiği gibi tüm araç sürücülerinin trafik kurallarına uyması hem kendi can sağlıkları hem de yaya ya da başka sürücülerin can sağlığı açısından oldukça önemlidir. Trafik kurallarına uyabilmek için ise, öncelikle trafik levhalarındaki işaretlerin ne işe yaradığını bilmek gerekmektedir. Bu trafik levhalarından biri olan ileri ve sağa mecburi yön levhası yuvarlak olup, içinde ise bir birine birleşik iki ok bulunmaktadır ve bu oklardan sağ tarafta olanı sağ yöne doğru eğrilmiştir.İleri Ve Sağa Mecburi Yön Levhası İleri ve sağa mecburi yön levhası, kavşak olan yerlerde sağ tarafa dönüşlerin dönüş adaları ile korunmuş olduğu durumlarda ya da servis yolu gibi geçici olarak kullanıma açık olan kesimlerde, mecburi olarak ileri ve sağa gidilmesi gerektiği anlamını taşımaktadır.

  ]]>
  İleri Ve Sola Mecburi Yön Levhası https://www.trafikisaretleri.gen.tr/ileri-ve-sola-mecburi-yon-levhasi.html Tue, 20 Nov 2018 21:00:15 +0000 İleri Ve Sola Mecburi Yön Levhası, Bilindiği gibi tüm araç sürücülerinin trafik kurallarına uyması hem kendi can sağlıkları hem de yaya ya da başka sürücülerin can sağlığı açısından oldukça önemlidir. T İleri Ve Sola Mecburi Yön Levhası, Bilindiği gibi tüm araç sürücülerinin trafik kurallarına uyması hem kendi can sağlıkları hem de yaya ya da başka sürücülerin can sağlığı açısından oldukça önemlidir. Trafik kurallarına uyabilmek için ise, öncelikle trafik levhalarındaki işaretlerin ne işe yaradığını bilmek gerekmektedir. Bu trafik levhalarından biri olan ileri ve sola mecburi yön levhası yuvarlak olup, içinde ise bir birine birleşik iki ok bulunmaktadır ve bu oklardan sol tarafta olanı sol yöne doğru eğrilmiştir.İleri Ve Sola Mecburi Yön Levhası İleri ve sola mecburi yön levhası, kavşak olan yerlerde sol tarafa dönüşlerin dönüş adaları ile korunmuş olduğu durumlarda ya da servis yolu gibi geçici olarak kullanıma açık olan kesimlerde, mecburi olarak ileri ve sola gidilmesi gerektiği anlamını taşımaktadır.

  ]]>