Akaryakıt İstasyonu Levhası İşareti
15 Mayıs 2024

Akaryakıt İstasyonu Levhası İşareti

Akaryakıt İstasyonu Levhası, trafik levhaları genel olarak uyarıcı ve bilgilendirici amacıyla gidiş yönünün sağ kısmında mavi renkli olup 17*35 boyutundaki dörtgen levhalardandır. Genel olarak trafikte seyir halinde iken birçok levhalar ve trafik ışıkları ile karşılaşmaktayız. Trafik halinde iken kara yollarında bulunan bu trafik levhaları genel olarak hiçbir şekilde boşuna değil ve tam aksine temel mantığında trafikte oluşabilecek kazaların risk oranlarını aşağılara çekmek amacıyla yerleştirilmektedir. Trafik levhaların asıl mantık çerçevesinde bulunması, her daim kazaları önlemek amacıyla olsa da aynı zamanda trafikte araç kullanan şoförlere yardımcı olmak ve bilgilendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bize düşen görevde kara yolları tarafından her levhayı dikkate almak ve trafik kurallarına uymamızdır. Fakat ülkemizde her yıl binlerce insan trafik kazalarında hayatlarını kaybetmektedir. Ne yazık ki ülke olarak trafik kurallarını tam anlamıyla uymamaktayız. Unutmamalıdır ki trafikte ihmal edilen her bir kural ve dikkate alınmayan her bir uyarının bedeli çok ağır olmaktadır. Bedelini yalnız kendi canımızla çekmenin yanında başka insanlarında hayatlarını riske atmakta olduğumuzu unutmadan bilinçli bir şekilde ve trafik kurallarına uyarak araçları kullanmalıyız. Akaryakıt istasyonu levhası da trafikte hem ikaz hem de bilgilendirme amacıyla kullanılan levhalardır ve trafikte seyir halinde iken şoförlere kolaylık sağlamak ve yardımcı olmak amacının dışında içinde birçok uyarı niteliği taşımaktadır. Her levhanın altında birçok ikazlar mevcuttur. Önemli olan bu ikazları çok iyi tespit etmek ve dikkatli bir şekilde bu ikazları uymamız gerekmektedir. Bundan dolayı bize sizler için akaryakıt istasyonu levhası hakkında bilmemiz gerekenleri ve şoförler için önemini ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Akaryakıt İstasyonu Levhası Şoförler İçin Önemi

Akaryakıt istasyonu levhası şoförler için birçok önemi ve içinde birçok dikkat etmemiz gereken önemli detaylar mevcuttur. Akaryakıt istasyonu levhası mavi renkte ve yolun sağ kısmında bulunan levhanın üzerinde akaryakıt deposunun karartma ile yapılan sembolü mevcuttur ve akaryakıt istasyonuna vardığınızı belirtmek ile birçok önemli detayları da vardır. Bizde sizler için bu detayları maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Akaryakıt istasyonu levhası ilk olarak yolculuk esnasında yakıtınızı kontrol ediniz ve akaryakıtınız az kaldığı takdirde ileride akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Genel olarak verilmek istenen ilk mesajlar arasındadır.
  • Akaryakıt istasyonu levhası bir diğer önemi ise yolculuk esnasında dinlenme ihtiyacınız varsa ve uykulu iseniz akaryakıt istasyonuna kısa bir mesafe kaldığını ve bu şekilde uykulu iseniz mutlaka akaryakıt istasyonlarının dinlenme tesisleri kısmında dinlenmeli ve yolculuğunuza bu şekilde devam etmeniz gerektiğini belirtmektedir.
  • Akaryakıt istasyonu levhası diğer bir önemli yanı ise akaryakıt istasyonuna az mesafe kaldığını ve hızlı iseniz hızınızı düşürmeniz gerektiğini belirtmektedir. Çünkü akaryakıt istasyonu levhası bulunan kara yollarında yolun sağ kısmında yol ile aynı sınırda olduğunu akaryakıt istasyonu önünden geçerken dikkat etmeniz gerektiğini belirtmektedir.
  • Akaryakıt istasyonu levhası bir diğer en önemli yanı trafikte seyir halinde iken akaryakıt istasyonu önünden geçeceğiniz ve bu sırada tehlikeli uzun araç kategorisinde olan akaryakıt deposu araçları her an yola çıkabilir ve olası facianın önlemini almak amacıyla dikkat etmeniz gerektiğini belirtmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ana Yol Levhası İşareti

Ana Yol Levhası İşareti

Yaya Geçidi Levhası İşareti

Yaya Geçidi Levhası İşareti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İlk Yardım Levhası İşareti

İlk Yardım Levhası İşareti

Dur İşareti Levhası Trafik Bilgisi

Dur İşareti Levhası Trafik Bilgisi

Ana Yol Bitimi Levhası İşareti

Ana Yol Bitimi Levhası İşareti

Telefon İşareti Levhası Trafik Bilgisi

Telefon İşareti Levhası Trafik Bilgisi

Tünel Girişi Levhası İşareti

Tünel Girişi Levhası İşareti

Güncel

Sağdan Gidiniz Levhası İşareti

Sağdan Gidiniz Levhası İşareti

Güncel

Tehlikeli Eğim İniş Levhası İşareti

Tehlikeli Eğim İniş Levhası İşareti

Güncel

Mecburi Yaya Yolu Levha İşareti

Mecburi Yaya Yolu Levha İşareti