Yangın Tehlikesi Levhası İşareti
22 Haziran 2024

Yangın Tehlikesi Levhası İşareti

Yangın Tehlikesi Levhası

Yangın tehlikesi levhası, ormanlık alanlar veya yanıcı maddeler içeren bölgelerde yangın riskini bildiren bir uyarı levhasıdır. Bu levhalar, ikaz ve uyarı levhaları sınıfına dahildir ve genellikle şehirler arası yollarda, ağaçlık alanların yoğun olduğu bölgelerde yerleştirilir.

Yangın Tehlikesi Levhasının Önemi

Yangın tehlikesi levhası görülen yerlerde, araç içinden yakılmış kibrit, kâğıt vb. maddeler kontrolsüz bir şekilde kesinlikle dışarıya atılmamalıdır. Atılan küçük bir yanan madde, hektarlarca ormanı yok edebilecek geniş bir yangının başlangıç kıvılcımı olabilir. Bu nedenle, sürücülerin ve yolcuların bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Rüzgarın Etkisi

Ormanlık alanlar, coğrafi özellikleri nedeniyle genellikle bol rüzgâr alan yerlerdir. Bu rüzgârlar, küçük yangınları büyütmekte en büyük etkendir. Sürücü ya da yolcuların, bir anlık dikkatsizlikle araçtan attığı küçük bir kıvılcım kaynağı, kuvvetli rüzgârlar tarafından ormanlık alana ya da yanıcı maddelerin bulunduğu bir iş yeri veya yerleşim yerine ulaştırılabilir. Yangının büyüme ve geniş alanlara yayılma süresi de rüzgarlar sayesinde pek uzun sürmez.

Yangın Tehlikesi Levhasının Önleyici Rolü

Yangın tehlikesi levhası, böylesi faciaların önüne geçebilmek için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir levhadır. Bu levhaların bulunduğu bölgelerde piknik, mangal veya herhangi bir yakım işlemi gerektirecek eylemler yapılmamalıdır. Ayrıca, levhanın belirttiği yasağa aykırı eylemlerde bulunan sürücüler, caydırıcılık oranı artırılmış ceza ücretlerini ödemekle yükümlüdür.

Denetim ve Uygulama

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Ekipleri ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, trafik uyarı ve tanzim levhalarına uymayan sürücülerin araçları kısa süre içinde tespit edilmektedir. Özellikle MOBESE kameraları ya da radar cihazları ile denetlenen yollarda tespit işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Bölgesel Önlemler

Özellikle ülkemizin çok sayıda orman barındıran Karadeniz, Ege, Akdeniz gibi bölgelerinde yangın tehlikesi levhası sayıları ve bu levhalara uymayanları tespit etmek amacıyla görevlendirilen ekipler oldukça fazladır. Bu ekipler, gerek insan kaynaklı gerek doğal bir yoldan çıkan yangınları en kısa süre içinde gerekli birimlere haber verme, söndürülmesinde etkin olarak görev alma gibi vazifelerin yanında, bu yangınların çıkmasını önlemek için yapılabilecek her türlü tedbir için de yetkilerle donatılmışlardır.

Yetkiler ve Yaptırımlar

Bu yetkilere, yangın tehlikesi levhasına uymayan sürücüleri uyarma ve plakalarını tespit ederek gerekli kurumlara bildirmek de dahildir. Sürücüler bu caydırıcı unsurları göz önünde bulundurmalı ve büyük hasarlar bırakacak yangınların önüne geçmek için kurallara uymalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gençlik Kamp Yeri Levhası İşareti

Gençlik Kamp Yeri Levhası İşareti

Duraklamak ve Park Etmek Yasaktır

Duraklamak ve Park Etmek Yasaktır

Kasisli Köprü Yaklaşımı Levhası İşareti

Kasisli Köprü Yaklaşımı Levhası İşareti

Sola Mecburi Yön Levhası İşareti

Sola Mecburi Yön Levhası İşareti

Mopet Giremez Levha İşareti

Mopet Giremez Levha İşareti

Güncel

İlk Yardım Levhası İşareti

İlk Yardım Levhası İşareti

Güncel

Kaygan Yol Levhası İşareti

Kaygan Yol Levhası İşareti

Güncel

Mecburi Yaya Yolu Levha İşareti

Mecburi Yaya Yolu Levha İşareti