Polis İşareti Levhası Trafik Bilgisi
15 Mayıs 2024

Polis İşareti Levhası Trafik Bilgisi

Polis İşareti Levhası, trafikte araç kullanıcılarının uymaları gereken özel yükümlülükler, çeşitli yasaklama ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirmek için kullanılması gereken işaret levhalarıdır. Genel olarak kullanımı sağlanan polis işaret levhasına ek olarak bir panel üzerinde aksi belirtilmedikçe, işaret levhasıyla belirtilen yasaklama ve kısıtlama levhalarının dikilen noktasından itibaren başlar ve aksini belirten bir işaret levhasına kadar veya bir sonraki kavşağa kadar devam eder. Belirtilen yasaklama veya kısıtlamanın kavşaktan sonra da geçerli olmaya devam etmesi gerekiyorsa eğer işaret tekrarlanır. Bir meskun mahal işaret levhasıyla beraber kullanımı sağlanan polis işareti levhası belirlenen mahaldeki yolun belirli kısımlarında öteki işaretlerle farklı bir kuralın bildirilmesi dışında bu kuralın, bütün belirlenen mahal boyunca geçerli olduğu anlamını taşır. Polis işaret levhası yol kullanıcıları tarafından kolayca görülebilecek ve kolay anlaşılabilecek bir biçimde monte edilmelidir. Polis işaret levhalarının temiz ve iyi durumda tutulması gerekmektedir. Polis işareti levhası, öncelik bildiren işaretler, yasaklama ve kısıtlama bildiren işaretler ve mecburiyet bildiren işaretler olarak bilinmektedir.

Karayolu kenarında polis işareti levhası olması yolun kenarında polis karakolunun bulunduğunu bildirir ve polis noktasının yerini işaret eder. Polis işareti levhası kara yolları genel müdürlüğü aracılığıyla tanımlanan şekil ve boyutlarda olmaktadır. 2 mm galvaniz sacdan üretilir. Omega direğe uygun bir şekilde delikleri açılır. Polis işareti levhası normal performans reflektif ile üretimi yapılır. Normal performans reflektif uzun yıllar boyunca zorlu hava koşullarına dayanıklı olarak ve renklerini kaybetmeyecek olan özellikte üretimi sağlanmıştır. UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Polis işareti levhası reflektif özelliği sayesinde karanlıkta kolay fark edilecek bir özelliktedir. Kazaları kesinlikle azaltır. Gündüz ve gece yol güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Karayolları genel müdürlüğü tarafından belirlenen polis işareti levhası ölçüleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir;
  • 60 cm yuvarlak polis işareti levhası
  • 60 cm kare polis işareti levhası
  • 90 cm üçgen polis işareti levhası
  • 75 cm üçgen polis işareti levhası
  • 75 cm sekizgen polis işareti levhası
  • 60 cm sekizgen polis işareti levhası
  • 30 x 100 cm dikdörtgen polis işareti levhası
  • 50 x 75 cm dikdörtgen polis işareti levhası
Kullanılan polis işareti levhaları sürücü ve yayalara uymaları gereken kuralları simgelerle anlatmaktadır. Bu levhaların yeterli olan sayıda kullanılması gerekir. Kolay görünür şekilde yola yerleştirilmiş olmadı gerekir, tercihen omega direk kullanılması tavsiye edilir. Trafik kazalarında, kazanın meydana geldiği yerlerde yeterli trafik levhasının ve doğru trafik levhasının olup olmadığının soruşturma hususunda belirlendiğine dikkat etmek gerekir. Trafik işaret levhalarının anlamlarını bilmeliyiz ve uygulamamız sürücü ve yayaları kazalardan korumaktadır. Polis işareti levhası yol kenar kısımlarında herhangi bir sıkıntı meydana geldiğinde levhalar üzerinde bulunan polis noktası uzunluğunu, yer tarifini belirtir. Bu işaret levhasına bütün sürücülerin uyması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mopet Giremez Levha İşareti

Mopet Giremez Levha İşareti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Önceliği Olan Yön Levhası İşareti

Önceliği Olan Yön Levhası İşareti

Tehlikeli Eğim İniş Levhası İşareti

Tehlikeli Eğim İniş Levhası İşareti

Otoyol Şeritdüzenleme Levhası İşareti

Otoyol Şeritdüzenleme Levhası İşareti

Yangın Tehlikesi Levhası İşareti

Yangın Tehlikesi Levhası İşareti

Duraklamak ve Park Etmek Yasaktır

Duraklamak ve Park Etmek Yasaktır

Güncel

Taşıt Giremez Levhası İşareti

Taşıt Giremez Levhası İşareti

Güncel

Gençlik Kamp Yeri Levhası İşareti

Gençlik Kamp Yeri Levhası İşareti

Güncel

Otoyolband Değiştirme Levhası İşareti

Otoyolband Değiştirme Levhası İşareti